26 листопада предстоятель Чеської архієпископії ПЦЧЗС архієпископ Празький Михайло подав до Реєстру юридичних осіб заяву про внесення змін, якою від 30 листопада від управління Оломоуцько-Брненською єпархією відсторонюється архієпископ Симеон, а призначається сам архієпископ Михаїл.
Про це пише богослов Ілля Бей, пояснюючи, як ця подія корелює з процесом визнання Православної Церкви України (УПЦ/ПЦУ).
З одного боку, відправки на пенсію архієпископа Симеона вже давно можна було очікувати через його похилий вік, з іншого, момент, обраний для цього, здається надмірно політизованим, оскільки цей архієрей показав себе дуже незалежним від “кремлівської” партії.
Отже, 26 листопада подається заява про усунення архієпископа Симеона. 29 листопада у Пряшеві очільник Церкви, митрополит Чехословацький Ростислав зустрічається з митрополитом Іларіоном (Алфеєвим), який саме у цей час проводить “тур Предстоятелями”: наступного дня Алфєєв зустрівся з Предстоятелем Польської Православної Церкви митрополитом Варшавським Савою.
Сам же тур Алфєєва відбувся після співслужіння єпископа Шумперкського Ісаї (ПЦЧЗС) з Предстоятелем ПЦУ митрополитом Київським Епіфанієм 21 листопада, чим було покладено початок низки “гібридних” визнань ПЦУ.
Слід зазначити, що єпископ Шумперкський Ісая є вікарієм саме Оломоуцько-Брненської єпархії, а тому цілком очікувано після відходу на пенсію архієпископа Симеона саме Ісая мав би зайняти цю кафедру. Однак, “кремлівська” партія не може допустити, щоб проукраїнськи орієнтований вікарій перетворився на правлячого архієрея. Ймовірно, саме з цієї причини архієпископ Михаїл вирішив вказати у документах як керівника єпархії саме себе замість архієпископа Симеона.
Втім, усі кадрові рішення повинен буде затвердити Священний Синод ПЦЧЗС, засідання якого заплановано на 17 грудня.
Довідка від РП
Нинішній Предстоятель ПЦЧЗС Ростислав є промосковським кадром, якого РПЦ МП вдалося просунути на виборах Предстоятеля 2014 року. Детальніше про це можна почитати у статті “Беспредєл РПЦ МП у православній Церкві Чеських земель і Словаччини”.
Сама Церква Чеських Земель і Словаччини складається з чотирьох єпархій, по дві – у Чехії і Словаччині. І, як писав богослов Ілля Бей, ставлення у ній до ПЦУ та Вселенського Патріарха не є таким монолітним, як цього б хотіли у РПЦ.
Єпископ Ісая, який співслужив 20 листопада з Предстоятелем ПЦУ Епіфанієм, є вікарієм Оломоуцько-Брненської єпархії, яку очолює архієпископ Симеон (Радівой Яковлевич). Саме він кілька років тому активно боровся проти призначення Предстоятелем Церкви Чехії і Словаччини промосковського ієрарха. А єпископ Ісая навіть постраждав фізично у тій боротьбі.
Втім битву проти російських грошей було програно. Інтронізація блаженнійшого Ростислава відбулась 9 лютого 2014 року у словацькому місті Пряшів. Його обрання не було визнане архієпископом Симеоном, Чеською державою і Вселенським Патріархатом. Законним його визнали влада Словаччини і Московський Патріархат.
Лише після довгих переговорів у січні 2016 року Константинополь все ж визнав його канонічним главою Церкви Чеських Земель і Словаччини.
Як повідомлялось раніше, митрополит Ростислав засудив процес надання автокефалії ПЦУ, заявивши, що “спроба легалізувати розкольників повинна бути рішуче засуджена”.