Румунська і Кіпрська Православні Церкви можуть визнати автокефалію Православної Церкви України.
Таку думку висловив директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський у коментарі виданню “Сьогодні”.
Експерт нагадав, що ще в лютому 2019-го Синод Румунської Церкви висунув ПЦУ умови, за виконання яких вони готові визнати помісну Церкву України. Зокрема, Румунська Церква попросила гарантій, що в парафіях на території України, де переважає румунське населення, буде поважатися мовна та етнічна ідентичність (службу служитимуть румунською мовою), а самі парафії отримають можливість організуватися в Румунський православний вікаріат.
“ПЦУ може бути для Румунської Церкви союзником, оскільки румуни мають територіальний конфлікт у Молдові з РПЦ. ПЦУ надала гарантії Румунській патріархії, зробила зі свого боку все, що могла, для створення вікаріату. Тому визнання можна очікувати в найближчому майбутньому”, – говорить Антошевський.
Він високо оцінює і шанси визнання ПЦУ Кіпрською Православною Церквою (КПЦ). 30 листопада кіпрський митрополит Констанції-Аммохостоса Василь співслужив з архієпископом ПЦУ Євстратієм Зорею на патріаршій літургії в Константинополі. Оскільки митрополит Василь є представником Предстоятеля Кіпрської Церкви, це серйозна заявка на визнання цієї Церквою ПЦУ.
Читайте також: “Не будь сліпим”. Архієпископ Кіпрський звинуватив очільника РПЦ в егоїзмі
При цьому в Москви є свої важелі тиску на Кіпрську Церкву. Наприклад, вона може “обнулити” рахунки в кіпрських офшорах, створивши серйозні економічні проблеми, зокрема й для Церкви. Або ж підтримати Туреччину, яка окупувала частину Кіпру. Але, з іншого боку, КПЦ часто підтримує позицію Константинополя.
“Можна сказати, що Кіпрська Церква – наступна у черзі на визнання ПЦУ. Фактично вона стояла на порозі цього кілька тижнів тому: під час однієї зі служб навіть чекали, що Предстоятель назве ім’я Епіфанія. Поки цього не сталося, але, гадаю, трапиться от-от”, – зазначив він.