“Переписування минулого” – наша застаріла та спадкова ментальна хвороба, вважає доктор філософських наук, член Українського ПЕН Олексій Панич. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

Наводимо нижче текст його допису:

Колись СРСР називали “країна з непередбачуваним минулим” – адже минуле в ідеології, довідниках та підручниках “змінювалося” після кожної зміни курсу влади.

Один ростовський філософ (В.П. Яковлев, 1980) навіть доводив цілком серйозно, що можливість “змінювати минуле” є властивою людям ознакою “соціального часу” (і при цьому явно не усвідомлював, що у цей момент він перебіг від Маркса до раннього Ніцше).

А тепер це “переписування минулого” приватизували і воно набуло форму “відкликання підпису”.
Ну і що, що підписав? Тоді підписав, а тепер оголошую, що воно нічого не означає.

Читайте також: Як можна “вийти” не увійшовши? Речник ПЦУ про відкликаний підпис Філарета

Граф Гормас, персонаж корнелевого “Сіда”, одного разу зробив неправильний вибір – але ладний був радше померти, ніж відступитися від цього вибору, навіть приватно визнаючи свою неправоту. Так у Франції XVII століття розуміли “честь”.

Ну, а у нас зараз зворотна крайність: епоха тотального безчестя. Сьогодні обіцяю, завтра відмовляюся, і нічого мені за це не буде, і громада не засудить, а хтось все одно мене підтримає.

Останній приклад – Філарет “відкликав” свій підпис під рішенням про ліквідацію УПЦ КП. Але скільки такого вже було, зокрема у нашому парламенті…O tempora, o mores!

  • У п’ятницю, 10 січня, колишній предстоятель “Української православної церкви Київського патріархату” Філарет заявив, що відкликав свій підпис під постановою помісного собору від 15 грудня 2018 року, на якому була ліквідована УПЦ КП.
  • У Києві 15 грудня 2018 року відбувся об’єднавчий церковний Собор, на якому ліквідували УПЦ КП, створили ПЦУ та обрали її предстоятелем митрополита Епіфанія. На Соборі до складу новоствореної церкви увійшли Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква та окремі єпископи УПЦ Московського патріархату. Тоді ж Філарет підписав постанову про ліквідацію УПЦ КП.
  • На початку січня 2019 року новостворена Православна церква України отримала Томос про автокефалію від Вселенського патріарха. Однак уже 14 травня Філарет оприлюднив звернення, в якому оголосив, що Київський патріархат продовжує існувати, а він сам залишається чинним патріархом.
  • 5 грудня в Православній церкві України поінформували про завершення процедури ліквідації релігійної організації “Київська патріархія Української православної церкви Київського патріархату”.
  • Також, згідно з рішенням синоду ПЦУ, Філарет має право пожиттєвого проживання і використання для своєї діяльності комплексу будівель за адресою: місто Київ, вулиця Пушкінська, 36, та має пожиттєве право на звершення богослужінь у Володимирському соборі міста Києва.

Comments are closed.