Вселенський Патріарх Варфоломій прийняв 15 лютого в Стамбулі делегацію Єрусалимського Патріархату на чолі з митрополитами Капітоліадським Ісихієм і Вострським Тимофієм, які вручили владиці лист від Патріарха Феофіла із запрошенням на зустріч в Аммані.
Як повідомляє Orthodox Times, Патріарх Варфоломій заявив, що позиція Єрусалимського Патріархату в разі відмови від її перегляду поставить під загрозу єдність православного світу та нагадав представникам Єрусалимського Патріарха, що скликати зустрічі предстоятелів помісних Церков в світовому православ’ї має право лише Вселенський Патріарх як перший серед рівних, передає Credo Press.
Також Вселенський Патріарх, як зазначають джерела Orthodoxia info, дав зрозуміти єрусалимським делегатам, що зміг би направити своїх представників до Амман тільки в тому випадку, якщо б Єрусалимський Патріарх офіційно запросив на саміт Предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія.
Як зазначалося раніше, делегати Єрусалимського Патріархату поводились на зустрічі “невпевнено”, будучи не в змозі пояснити причини Амманского саміту, але водночас запевнили, що Єрусалимський престол підтримує Константинополь.
Представники Вселенського Патріархату своєю чергою застерегли Єрусалимський Патріархат про небезпеку стати жертвою експансії Московського Патріархату.
- 21 листопада Єрусалимський Патріарх Феофіл, перебуваючи у Москві, закликав Предстоятелів помісних Православних Церков світу зібратися в столиці Йорданії Аммані для обговорення “питань збереження всеправославної єдності”.
- Архієпископ Євстратій звернув увагу на те, що московську ініціативу Єрусалимського Патріарха складно визнати самостійною. Перед своїми гучними заявами владика Феофіл мав не дуже теплу зустріч з президентом РФ Володимиром Путіним, що ознаменувалася погрозами з боку російського лідера.
- Після листа Вселенського Патріарха, який заявив, що він не підтримує неканонічну ініціативу Патріарха Феофіла, Православні Церкви світу одна за іншою стали відмовлятися їхати на зібрання в Аммані.
- В РПЦ не відмовились від ідеї зібрання і готові провести його у будь-якому форматі.
- На зустрічі, окрім очільника РПЦ Кирила і Єрусалимського Патріарха, буде також Сербський Предстоятель Іриней.
- Румунська Церква, яка має свої проблеми з Москвою, вирішила відправити на зустріч делегацію єпископів.