Уряд затвердив заходи, які необхідно вжити через загрозу епідемії коронавірусної інфекції в Україні  та для недопущення поширення COVID-19.

Кабінет міністрів України вирішив ввести від 12 березня до 3 квітня обмеження на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб. Але це не стосується заходів державної необхідності. Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів.

Також заплановано введення карантину в навчальних закладах строком на три тижні.

Крім того, прийнято рішення закупити інфрачервоне обладнання  для проведення скринінгу на відстані в Міжнародному аеропорту “Бориспіль”.

Редакція РІСУ звернулася за коментарем до релігієзнавця Дмитра Горєвого щодо тогочи може рішення уряду призвести до тимчасового закриття храмів для відвідування богослужінь.

З оголошеної на сайті Кабінету Міністрів України заяви можна зробити висновок, що заборона на масові заходи чисельністю у 200 осіб та більше, торкнеться і релігійних організацій. Адже у деяких храмах та молитовних будинках, хоча зрозуміло, що далеко не у всіх, на богослужінні може перебувати більше 200 людей. Це стосується в першу чергу великих соборів та церков у спальних районах.

На жаль, прямого і чіткого визначення переліку типів заборонених заходів уряд не надав, так само, як і не повідомив, чи включені до цього переліку богослужіння у релігійних організаціях. Я би радив вірянам не панікувати, проте водночас бути готовими до неприємностей у вигляді певних обмежень.

Чи не стануть такі обмеження втручанням у релігійні справи та порушенням релігійної свободи?

Порушенням не є, проте очевидно, що це є певне обмеження релігійної свободи. Чи має право держава на такі обмеження?

Так, має. У Європейській конвенції з прав людини (ст. 9) зазначається, що релігійна свобода підлягає лише тим обмеженням, які необхідні, зокрема для забезпечення здоров’я суспільства та громадян. Вочевидь наразі, у зв’язку з поширенням вірусу COVID-19 (коронавірус), дійсно існує небезпека здоров’ю громадян.

Таке ж обмеження (за для охорони здоров’я громадян) передбачено Конституцією України (ст. 35) та Законом України “Про свободу совісті та релігійні організації” (ст. 3).

Більше того, у міжнародно-правових документах існує пояснення в яких випадках можливе здійснення певних обмежень щодо прав людини. Так, до прикладу, стаття 4 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права чітко окреслює, що “під час надзвичайного становища в державі, за якого життя нації перебуває під загрозою і  про наявність якого  офіційно оголошується, держави-учасниці цього Пакту можуть вживати заходів на відступ від своїх зобов’язань за цим Пактом тільки в такій мірі, в якій це диктується гостротою становища, за умови, що такі заходи не є несумісними з їхніми іншими зобов’язаннями за міжнародним правом і не тягнуть за собою дискримінації виключно на основі раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії чи соціального походження“.

Тобто, якщо є дійсна нагальна потреба, якщо про це повідомлено офіційно, якщо при цьому не відбувається дискримінації (тобто коли закривають не одну церкву чи конфесію, а всі релігійні організації, в незалежності від віросповідання), то це є обґрунтоване обмеження і воно дозволяється міжнародними документами у сфері прав людини.

Чи означає це, що вже найближчої неділі не можна буде відвідувати церкву?

Поки що, до відповідних пояснень з боку уряду, я не можу сказати, чи буде можливість відвідувати церкви наступної неділі. Гадаю, релігійним організаціям варто самостійно звернутися до влади з проханням надати роз’яснення цього рішення уряду. Думаю, цим би могла зайнятись Всеукраїнська Рада Церков та релігійних організацій.

Додамо, що в Україні на сьогодні лише один підтверджений випадок інфікування коронавірусом COVID-19, було розглянуто 43 підозри. Українців просять не панікувати.

Comments are closed.