Уповноважена з прав людини в РФ Тетяна Москалькова звернулася до українського омбудсмена Людмили Денисової з проханням про сприяння в доставці ліків від російських вірян для мешканців Києво-Печерської лаври, яка перебуває у юрисдикції РПЦвУ (УПЦ МП).
Як повідомляє Рамблер.новини, відповідний лист надали 22 квітня журналістам у прес-службі Москалькової.
Йдеться про вантаж з лікарських препаратів, дезинфікуючих засобів, масок, рукавичок та інших засобів, загальною масою більше двох тонн.
Звернення надіслано на адресу Мінсоцполітики України з проханням надати необхідний спеціальний дозвіл для доставки гуманітарної допомоги. За словами Москалькової, місія носить “винятково гуманітарний характер”.
“Прошу Вас, шановна Людмило Леонтіївно, надати допомогу в отриманні відповідного дозволу на ввезення ліків та іншої допомоги для мешканців Свято-Успенської Києво-Печерської лаври”, – йдеться у листі.
Але росіяни скаржаться, що відповіді так і не отримали.
У зв’язку з цим, видання Cerkvarium, звертає увагу на три моменти.
По-перше, прохання про фінансову допомогу на лікування хворих на коронавірус насельників лавра оприлюднила зовсім недавно. Як бачимо, буквально за кілька днів Росія встигла зібрати досить солідний вантаж, в якому, наскільки зрозуміло, є саме те, що потрібно монахам. Відповідно, виникає запитання, чи були неофіційні прохання з самої Лаври до російської сторони з переліком необхідних ліків та інших засобів. Наразі невідомо, хто курував організацію гуманітарки – приватні благодійники чи безпосередньо російська держава (“від російських вірян” – надто розпливчасте формулювання). Що цікаво: на початку квітня Росія заблокувала транзит медичної гуманітарки Україні від уряду США вартістю 1,2 млн. доларів.
По-друге, викликає подив певне протиріччя між активною публічною діяльністю РПЦвУ в наданні гуманітарки лікарням та нужденним по всій Україні, пафосними освяченнями країни на гелікоптерах – та неможливістю знайти будь-які кошти на лікування сотні власних монахів, які стали жертвами безвідповідальності свого церковного керівництва.
По-третє, не секрет, що Росія вже давно шукає шляхи проникнути в Україну за допомогою гуманітарних акцій. На думку держави-агресора, це може сприяти “потеплінню відносин з Україною” та допомогти зняттю європейських санкцій, накладених на Росію за анексію Криму та окупацію Донбасу. Цю ідею підтримують, зокрема, депутати ОПЗЖ. За різними джерелами, таку можливість вже обговорювали в Кремлі, але умовою для отримання допомоги має стати запит української сторони. Не хотілось би думати, що цей дивний кейс з російською гуманітаркою для Києво-Печерської лаври є частиною такої стратегії проникнення.