Вже два роки розслідується справа про зниклі цінності з Києво-Печерського заповідника. Ця майже детективна історія зі зникненням релігійних святинь розпочалася восени 2018-го. Перша масштабна ревізія в Києво-Печерській лаврі за останні тридцять років. Міністерство культури та Служба безпеки не дорахувалися низки цінностей ХІХ століття, принаймні десяти ікон.

Лавра_1.jpg

Всі матеріали були передані національній поліції і було порушено кримінальне провадження за частиною 3, статті 191. Це “Привласнення і розтрата майна в особливо великих розмірах”. Це санкція статті від трьох до восьми років”.

Були обшуки, були слідчі дії. Але за два роки громадськість так і не почула, де ж святині.

Журналістка 5 каналу Ганна Рибалка для програми “Підсумки тижня” намагалася зрозуміти, на якому етапі перебуває розслідування справи про зникнення цінностей та  яких саме раритетів бракує в Лаврі.

“Відсутніми залишаються 10 предметів, місце перебування яких не встановлено”, – каже речниця Міністерства культури (2016-2019) Юлія Даценко.

Не лише ікони, а й хрест та потир – чаша для богослужіння – зникли. Це частина речей, які ще 2013-го передав національний заповідник із музейних державних фондів у користування монастирю. Головна зберігачка заповідника каже: святині належали не до основного фонду, а до допоміжного. А це означає, що їхня цінність на папері не закріплена.

Слово “крадіжка” в лаврі воліють не говорити вголос. І посилаються на версію керівництва лаври.

“Можливо, утилізовані. Можливо, вони були комусь передані. В якийсь із монастирів. Можливо, утилізовані. Це вже підписував намісник Павло. Знаєте, дуже багато чого пишуть у ЗМІ. І викрадати такі ікони й продавати їх – вони не варті того, щоб їх продавати”, – говорить в.о. генерального директора національного Києво-Печерського культурного заповідника Олександр Рудник.

Із власних джерел “Підсумкам тижня” вдалося отримати точний перелік украдених раритетів із лаври. У ньому – дев’ять ікон кінця ХІХ століття з печерськими святими, “Богоматір Іверська”, “Богоматір Сухо-Калігорська”.

Лавра_2.jpg

Журналісти показали цей перелік знавцю святинь Київської Русі, мистецтвознавцю, професору Київської православної богословської академії Дмитру Степовику. Він вражений.

“Вони дуже цінні, я думаю, що від 10 до 50 тисяч доларів чи євро кожна з цих ікон могла би коштувати. Всі ікони лаврської київської тематики дуже популярні в світі. Це набиває ціну. Ікони виконані чудесною школою, очолюваною Рокачевським. Це друге набиває ціну. Третє – ікони походять із самого монастиря”, – пояснює мистецтвознавець.

Мистецтвознавець вважає, що найцінніша в цьому переліку – високоякісна копія Вишгородської ікони Богоматері ХІІ століття. В Росії вона відома як “Володимирська”. Вивезення її оригіналу до Москви багато століть тому мистецтвознавці називають крадіжкою тисячоліття. Таких випадків, коли святині Київської Русі нахабно цупили і перевозили до Білокам’яної, історія знає безліч.

Степовик.jpg

Про можливе вивезення до Росії не лише частини печерських ікон, а й мощів святих, раніше заявляло й попереднє керівництво заповідника, й народні депутати. Нарікали: держава втратила контроль над своїми ж святинями. Ще 2013-го уряд Азарова віддав лаврі більшість споруд на території Києво-Печерського заповідника.

Нині на сайті президента з’явилася петиція про розірвання договору про оренду. Звернення до гаранта підписали 27 тисяч людей.

Тетяна Попова, ексзаступниця міністра інформполітики, каже: “Мінкульт має право на перевірки. А СБУ має право на заведення кримінальних справ, якщо щось відсутнє. І якщо це постійно відбувається, відповідно, щонайменше, печери, можна було б вивести з-під їх підпорядкування”.

В РПЦвУ замість реакції на гучне розслідування журналісти дістали погрози.

Климент, керівник інформаційно-просвітницького центру РПЦвУ, каже: “5 каналу” інформаційно-просвітницький відділ не дає ніяких коментарів. “5 канал” – це організація, яка постійно використовує інформацію для розпалювання міжрелігійної ворожнечі. А це 161 стаття КК України. Бачте, в нас законодавство не до кінця ще відрегульовано, тому не всі покарані”.

Хто став володарем печерських ікон, нині з’ясовують слідчі. Відколи прогримів скандал, жодних публічних заяв від правоохоронців не чути. Але “Підсумки тижня” довідалися: розслідування вже доповнили новими фактами розкрадання майна.

Comments are closed.