Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній надіслав лист Патріарху Варфоломію з висловленням підтримки у зв’язку з перетворенням собору Святої Софії на мечеть.
“Приймаючи ці події, як попущення Боже, ми у скорботі покладаємо на Господа всю надію, бо Він має силу і владу навіть важкі обставини обертати до кращих наслідків. В таких обставинах втіхою нам є слова Самого Христа Спасителя: “Досить для тебе благодаті Моєї, бо сила Моя виявляється в немочі” (2 Кор. 12:9)”, – пише митрополит Епіфаній у листі, повна версія якого опублікована на сайті ПЦУ.
У листі владика сповіщає Вселенського Патріарха, що з його благословення у храмах Православної Церкви України 24 липня відбудуться богослужіння з піднесенням молитов до Пресвятої Богородиці та з читанням Акафісту.
“Символічно, що саме цього дня, 24 липня, ми вшановуємо святу рівноапостольну княгиню Ольгу, бабцю святого князя Володимира Великого, хрестителя Руси-України. Згідно з літописами, вона у Константинополі під час особистого візиту, як правительниця Руси, приняла хрещення та ім’я Єлени, матері рівноапостольного царя Костянтина. Її приклад знову нагадує нам про нерозривний духовний зв’язок Матері-Церкви Константинопольської з Дочкою-Церквою Київською і всієї Руси-України. Тому ваш біль – це біль і для нас та для Повноти Православ’я”, – йдеться у листі Предстоятеля ПЦУ.
“І цей біль є особливо важким тому, що ми бачимо, як деякі з наших братів замість підтримки Матері-Церкви молитвою і справами, використовують обставини цього часу для повторення звинувачень та виявлення зневаги до Вселенського Патріархату і особисто до Вашої Всесвятості. Відповіддю таким нехай буде слово молитви: “Вони проклинають, а Ти благослови. Вони нападають, але нехай будуть посоромлені; а раб Твій нехай возрадується” (Пс. 108:28)”, – додав митрополит Епіфаній.
- 29 травня з ініціативи Ердогана пишно відзначали 567-му річницю взяття Константинополя. Після цього президент Туреччини доручив своїм помічникам вивчити питання про зміну статусу собору Святої Софії з музею на мечеть.
- Проти виступали Вселенський Патріарх Варфоломій, країни Євросоюзу, організація ЮНЕСКО, Папа Римський. Ердоган заявив, що Анкара не орієнтується на думку інших держав.
- 10 липня суд Туреччини дозволив змінити статус Софії, анулювавши рішення 1934 року про перетворення собору на музей.
- Богослужіння у Софії розпочнуться від 24 липня.
- Собор Святої Софії був побудований в VI столітті за часів правління візантійського імператора Юстиніана I. Протягом тисячоліття собор вважався найбільшим у світі християнським храмом. Після захоплення Константинополя 1453 року військами Османської імперії собор став мечеттю. Через майже 500 років Ая-Софія отримала статус музею. Від 1985 року собор включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.