10 серпня очільник РПЦ Патріарх Кирило офіційно привітав Олександра Лукашенка з перемогою на виборах президента Білорусі. Відразу потому своє “сердечне вітання” оприлюднив екзарх та керівник Білоруської Православної Церкви митрополит Павло. Це викликало обурення в білорусів, вони ініціювали відкритого листа до Павла, а також організували спільну хресну ходу з католиками та протестантами.
Згодом митрополит Павло вибачився за передчасне привітання Лукашенка, а його прессекретар заявив, що ієрарх обурений побиттям людей. Шлях від любові до ненависті пройдено за 4 дні. Проте не все так просто, вважає релігієзнавець Дмитро Горєвой, Свою думку він висловив у рубриці “Точка зору” на Радіо Свобода.
“Важко повірити в те, що митрополит Павло здійснив кардинальну зміну світогляду за 4 дні. Скоріш за все, він зрозумів свою помилку у стратегічних комунікаціях і спробував її виправити. Ця помилка полягає у наступному. Керівники православних Церков занадто відірвані від народу і занадто близькі до влади. Вони не відчувають проблем, якими живе суспільство. Це призводить до того, що вони й допускають такі заяви та вітання.
Віряни справедливо обурюються і поступово починають відвертатися від цієї церковної юрисдикції. У Московському патріархаті не розуміють, що самі провокують людей полишати лави РПЦ. Московський патріарх Кирило не розуміє, що його патріарший стимул “любити Лукашенка” призведе лишень до реакції – “не любити РПЦ”.
Це перша проблема. Друга полягає в тому, що єрархи діють примітивними методами. Таке враження, що якщо патріарх привітав Лукашенка з перемогою, то всі православні, не роздумуючи, повинні це визнати і прийняти Лукашенка президентом. Але це так не працює. Більше того, якщо людина бачить відверту брехню, а результати виборів у Білорусі якраз цим і є, то вона зневажатиме тих, хто цю брехню захищає.
Однак схоже, що здогадуватися про цей «складний механізм» почав митрополит Павло. Він, що називається, почав тримати ніс за вітром. Але все одно протестні настрої лишень збільшуватимуться, а от позиція Московського Патріархату не факт, що встигатиме за нею.
На це ще й накладається позиція Кремля, озвучена через федеральні ЗМІ. Вона проста – протестувальники – це зло, а силові структури забезпечують порядок. Тобто вони ставляться до білорусів зараз так, як до українців зимою 2013-2014 років. Роздратування зростатиме, рівно як і ментальна прірва, а отже питання білоруської автокефалії вже найближчим часом підніматиметься у публічному просторі”, – резюмував Дмитро Горєвой.