Поліція Черкаської області відреагувала на конфлікт мешканців Умані з паломниками, який стався вночі проти 28 серпня. За даними поліції, жителі Умані намагалися перешкодити хасидам потрапити у будинок, мотивуючи це можливістю поширення COVID-19 і, на їхню думку, незаконним будівництвом.
Про це повідомляє Духовний фронт України з посиланням на РБК-Україна.
Зазначається, що конфлікт стався біля синагоги на вулиці Лисенка. Жителі заявляли, що синагога є незаконною будівництвом і вимагали, щоб поліція вжила заходів. Правоохоронці заявляли, що не можуть заборонити хасидам відвідати могилу цадика Нахмана, і намагалися не допустити зіткнень.
Опубліковано Сергієм Алексеевим Пʼятниця, 28 серпня 2020 р.
Поліція зазначає, що запобігла зіткненням і відкрила кримінальну справу за ч. 2 ст. 161 Кримінального кодексу України – порушення рівноправності в залежності від расової, національної належності або релігійних переконань. Слідчі дії тривають.
Реакція єврейської громади
У Міжнародному благодійному фонді імені Рабі Нахмана заявили, що конфлікт стався через те, що біля одного з будинків в Умані почали будувати синагогу, в результаті чого в цьому будинку почали з’являтися тріщини. Стверджується, що хасиди дали грошей на ремонт, але мешканці просили ще. Зокрема, вони хочуть, щоб будинок викупили за мільйон доларів.
Представник фонду імені Рабі Нахмана впевнений, що відео було знято, щоб спровокувати конфлікт. Крім того, Об’єднана єврейська громада України не знайшла ознак антисемітизму в цьому конфлікті. Від фонду Нахмана була отримана інформація про майновий характер інциденту.
Головний рабин України і Києва Моше Реувен Асман заявив, що головна причина конфлікту – відсутність умов для прийняття великих груп паломників.
“До сьогодні в Умані не зробили так, щоб така величезна кількість людей могла цивілізовано приїхати. Президент позавчора говорив про це, що у нього є бажання зробити такий “маленький Єрусалим”, побудувати готелі, інфраструктуру. Там зараз немає нормальної інфраструктури, і тому виходять конфлікти, неможливо забезпечити обслуговування такої кількості людей”, – зазначив Асман.
Своєю чергою президент України Володимир Зеленський під час візиту в Черкаську область заявив, що святкування свята Рош га-Шана, яке цьогоріч триватиме від 18 до 20 вересня, в Умані неможливе.
“Нещодавно у мене була зустріч з представниками єврейських громад. Ми були згодні з тим, що святкування свята Рош га-Шана цього року в Умані неможливе”, – сказав Зеленський.
Заборона на в’їзд стала несподіванкою
За словами головного рабина України, рішення Кабміну про заборону на в’їзд для іноземців стало несподіванкою, оскільки на зустрічі з президентом Володимиром Зеленським про це не йшлося.
Він підкреслив, що хасиди з інших країн будуть виконувати рішення уряду України. Але, на його думку, в ситуації з паломництвом до Умані на святкування Рош га-Шана можна було знайти компроміс – дозволити в’їзд невеликій кількості людей, зобов’язати їх здати тести на коронавірус і організовано доставити з аеропорту до могили цадика Нахмана.
Не всіх хасидів пускали в Україну
За словами спікера Державної прикордонної служби Андрія Демченка, кільком десяткам хасидів відмовили у в’їзді ще до заборони щодо всіх іноземців. Зокрема, вони не могли підтвердити мету візиту, їх відправляли назад наступними рейсами за свій рахунок.
Хасидам без результатів тесту на COVID-19 рекомендували встановити додаток “Дій вдома” для контролю самоізоляції, але з’ясувалося, що їхні релігійні переконання забороняють мати смартфони.
На Рош га-Шана в Умані можуть зібратися 2-3 тисячі хасидів
Головний рабин України і Києва Моше Реувен Асман заявив, що на святкування юдейського Нового року може зібратися близько 2-3 тисяч хасидів. За його словами, в Умань не прилетять співробітники поліції Ізраїлю, які допомагали забезпечувати порядок в минулі роки.
Ті хасиди, які встигли прилетіти в Україну до заборони, очевидно, будуть пропущені на територію країни після здачі необхідних тестів на коронавірус й інструктажу про запобіжні заходи в зв’язку з пандемією.
Радник міністра внутрішніх справ Володимир Мартиненко заявив, що поліція щорічно готується до масового паломництва на Рош га-Шана в Умань. Але ситуація цього року змінилася через карантинні обмеження.
“Я впевнений, що святкування пройде не в таких великих масштабах. І крім того, у нас рішення уряду є відносного того, щоб заборонити в Україні до кінця вересня в’їжджати іноземцям. Я думаю, це сильно вплине на кількість паломників, які їхатимуть до Умані”, – заявив він.