На стінах Свято-Георгіївської або ж Юріївської церкви, розташованої у військовому містечку у Володимирі-Волинському на Волині, віднайшли найстаріший напис-автограф, датований 1908-м роком.
Також там можна побачити сотні написів, серед яких – автографи німецькою мовою солдатів Першої і Другої світових, які проходили службу в місті.
1908 року храм лише освятили, а найстаріший напис раніше був датований 1913-м роком.
Як розповіла БУГу Орися Вознюк, наукова співробітниця ДІКЗ “Стародавній Володимир”, написи з іменем і прізвищем, прізвиськом і датою швидше за все лишали військові від 1908 року і до завершення радянського періоду (1980-ті), які проходили службу у Володимирі-Волинському.
“Є написи австрійців та німців часів Першої та Другої світових. Ще є написи “Мадьяр” – то може яке прізвисько було чи коріння угорське, бо напис також радянського періоду, “Львів” – датований 1978 роком. Розташовані вони так низом, їх там сотні”, – каже Орися Вознюк.
На стінах храму ще видно написи “1909 года Ступаковъ”, “1939”, “WE GNER Berlin”, датований 1944-м, “Михаил Петрович Малыхин здесь был 1945 року” та інші.
“На стінах церкви є автографи солдатів різних часів, які проходили службу у Володимирі-Волинському. Є тут автографи і грузинською мовою, і тюркською, і латиною, на івриті та загадкові ієрогліфи народів Сибіру”, – додала Вознюк.
Подібні автографи-графіті користуються популярністю для туристів і на стінах Софії Київської у столиці.
Будівництво церкви розпочали за рішенням головного штабу військового міністерства Російської імперії, коли наприкінці ХІХ ст. до Варшавського військового округу з Кавказу перевели 149-й піхотний Чорноморський полк, місцем дислокації якого обрали місто Володимир-Волинський.
Від серпня 1910 року будівлю зайняла церква Володимирської ікони Божої Матері 68 лейб-піхотного Бородинського полку. У радянський час у будівлі розташовувався Будинок офіцерів.
Зі здобуттям Україною незалежності храм наново освятили.
Джерело: РІСУ