Архієпископ ПЦУ Тернопільский та Кременецький ПЦУ Нестор розповів, що після Об’єднання Церков у помісну Українську Церкву священнослужителі відчули вихід з ізоляції, але не стільки канонічної, скільки інтелектуально-просвітницької.
Про це він сказав в інтерв’ю Релігійній правді.
“До цього ми хоч і були в Київському Патріархаті, але основні знання брали від джерел російського православ’я. Через рік ми побачили інші Церкви іншими очима. Запрошення нас з боку Вселенського Патріархату та їхні приїзди до нас дали можливість побачити по-іншому і Вселенське Православ’я, і інші Церкви грецького кола”, – розповів прхієпископ Нестор.
Він пояснив, що до того вся інформація до них надходила через призму бачення Російської Церкви та її вихованців, які навіювали: греки всіх слов’ян вважають за другий сорт, у них там напівекуменічне відпадіння від православ’я. “Власне, Московський Патріархат продовжує це проповідувати”, зауважив владика Нестор.
“І для мене вихід із ізоляції дав можливість побачити інше немосковське православ’я і зрозуміти, що Росія не є еталоном ані в богослужбових моментах, ані в освіті, ані в розвитку богослів’я і православного життя”, – наголосив архієпископ.
Владика пояснив, що позиція інших помісних Церков полягає у тому, що Церква живе, постійно міняється, розвивається і слід йти в ногу до часу, не виставляти обмежень та бар’єрів, які не допускають до Бога.
“Порівнюючи Київський Патріархат колишній і сьогоднішню Об’єднану Церкву, можу сказати, що ми отримали якусь свободу і бачення повноти православ’я, повноти богослів’я. Ми скинули московські окови не лише юридично, скинули російські шори, які у нас були навіть коли ми були у Київському Патріархаті”, – зазначив архієпископ ПЦУ.
Він також розповів, що після відвідин Греції, де брав участь у богослужіннях Вселенського Патріархату, почав використовувати у літургії деякі грецькі елементи.
“І це радо переймають наші священники. Вони розуміють наскільки традиції богослужіння є логічнішими в Грецькій Церкві, аніж в Російській. Звичайно, радикальних реформ ми не робимо. Але для багатьох кліриків це стало відкриттям – не російська, інша православна традиція”, – зауважив архієпископ Нестор.
Повний текст інтерв’ю з архієпископом Нестором читайте за посиланням: “УПЦ МП люди не потрібні, вони готові до того, щоб храм був порожній”.