Археолог і пам’яткознавець Тимур Бобровський знайшов у каталозі Державного історичного музею в Москві десятки дорогоцінних предметів з Києво-Печерського музею-заповідника, які в 1930-х роках були вивезені більшовиками на зберігання і вважалися втраченими. Про це повідомляє Sundries.У Москві опублікували сайт-каталог Державного історичного музею Російської Федерації, де виклали фотографії експонатів, які зберігаються не лише в експозиції, а й у фондах музею. Будь-хто може зайти на сайт цього музею і переглянути їх.
Яким же було здивування Тимура Бобровського, коли серед великої кількості заявлених експонатів виявив втрачені українські артефакти. Більшість з них – церковні предмети, які в 1920-х реквізували з ризниць Софіївського та Успенського соборів Києва, перетворених на музеї за радянської влади. До цього часу безцінні артефакти із золота, срібла і коштовних каменів вважалися втраченими назавжди.
У 2001 році відомий київський музейник Григорій Полюшко опублікував книгу “Втрачені скарби Лаврського музею”, де навів архівні фотографії 30-х років, коли з Лаврського музею вилучали експонати у Держсхов, до банку, під приводом, що музей у себе не може тримати коштовні речі.
До того, у 20-х роках, ці речі були вилучені з ризниць багатьох київських церков і соборів. Але насамперед це були скарбниці Софійського собору й Успенського собору Києво-Печерської лаври. “Опублікувавши монографію зі світлинами 30-х років, де видно, як виглядали ці речі, Полюшко дав нам абсолютно ідеальний інструмент для того, аби надалі шукати ці предмети. І коли вони виявилися оцифровані на сайті московського музею, то залишалося порівняти, що було у 1930 році та що є на початку ХХІ століття”, – розповідає пам’яткознавець.