Вселенський Патріарх Варфоломій дав Кирилові чотири роки, щоб вирішити питання юрисцикції Української Церкви, однак він знехтував домовленістю. Про це розповів архієпископ Кіпрський Хризостом в інтерв’ю виданню Рolitis.

Архієпископ нагадав історичні події, коли Москва отримала автокефалію від Вселенського Патріархату.

“Константинополь надав Москві автокефалію і поступився їй Україною (про передачу митрополії в тимчасове управління – ред.). Однак Україна завжди залишалася зі Вселенським Патріархатом. Митрополит Київський на Літургії поминав спочатку Вселенського Патріарха, а потім Московського. Коли прийшла комуністична влада, вони прибрали поминання Вселенського Патріарха. А як комунізм упав, Варфоломій попросив повернути Україну до Вселенського Патріархату, і тодішній Патріарх Московський Алексій сказав йому “забудь про це через стільки років”. Вселенський Патріарх ніколи б не погодився, щоб віддати Україну Московському Патріархату, але він дав час для вивчення цього питання і хотів обговорити його на Великому Критському Соборі в червні 2016 року”, – розповів Хризостом.

За його словами, перед Собором, в січні 2016 року, предстоятелі Церков зібралися у Швейцарії, і там Кирило мав розмову з Варфоломієм.

“Питання про Україну, зокрема, Вселенський Патріарх обговорював з Патріархом Московським. Кирило пообіцяв поїхати на Собор за умови, що питання України не обговорюватиметься і йому дадуть чотири роки на пошук рішення. Тоді Москва сказала нам, що обіцяла приїхати на Критський Собор і що Варфоломій пообіцяв не порушувати питання про Україну. Однак Кирило сказав нам половину правди. Він не сказав, що Варфоломій дав йому чотири роки, щоб це вирішити”, – розповів Хризостом.

Коли в березні 2020 року предстоятель Кіпрської Церкви поїхав до Стамбула, Вселенський Патріарх розповів йому про всі подробиці.

“Він пояснив мені, що все написано в кодексах і що Україна ніколи не підпорядковувалася Москві. Всі документи є, і хто хоче, може піти їх вивчити. Там я сказав, що він мав рацію: оскільки Україна належала до Вселенського Патріархату, вона цілком виправдано може отримати автокефалію”, – зазначив він.

Хризостом наголосив, що він не згоден із закидами, що Вселенський Патріарх фінансується Америкою тощо.

“Це балачки. Чи потрібні нам – Вселенському Патріарху чи мені – Америка чи ще хтось?” – задав риторичне питання архієпископ.

Comments are closed.