РПЦ в Україні часто будує храми на території парків, скверів та зон відпочинку. Нерідко Київрада їм у цьому відмовляє. Але це, як правило, не зупиняє церковників. Про це йдеться в розслідуванні Слідство.Інфо.
Набережна Дніпра на столичних Березняках. Місцеві жителі полюбляють тут гуляти, оскільки з неї відкривається мальовничий краєвид на правий берег Дніпра, міст Патона й ботанічний сад. Серед дерев та пішохідних алей тут у 2010 році побудували Храм благовірного князя Ярослава Мудрого РПЦвУ. Будівлю зроблено з дерева, у старовинному стилі.

Храм РПЦвУ на Березняках. Фото Якова Любчича
Лише через чотири роки після завершення будівництва, у 2014-му, релігійна громада звернулася до Київради, аби їм виділили земельну ділянку площею 0,76 га для будівництва й обслуговування храму. Київрада відмовила, оскільки ця земля є зеленою зоною.
Як будівництво церкви починається за законом? За словами фахівця із земельних питань Георгія Могильного, спершу релігійна організація має звернутися до місцевої влади й попросити, аби їм виділили окрему земельну ділянку для храму. Якщо Київрада на це погодиться, то збирається цілий пакет дозвільних документів, розробляється проєкт землеустрою та майбутньої культової споруди. І лише після цього починаються будівельні роботи.
Журналісти «Слідства.Інфо» завітали до храму, сподіваючись поспілкуватися з настоятелем і запитати: чому храм функціонує, якщо не має дозвільних документів? Але настоятеля не було на місці, на телефонні дзвінки він не відповів. РПЦ в Україні також проігнорувала наш запит.
Ще один храм без дозволів РПЦ в Україні побудувала в парку Перемоги на лівому березі столиці. Процес будівництва супроводжувався протестами та навіть бійками й затриманням будівельників.
Місцева влада заявляла, що будівництво Храму всіх святих воїнів РПЦ в Україні незаконне, тому його необхідно демонтувати. «Документів дозвільних немає. Наразі це йде як самовільна забудова», — розповідала тодішня очільниця Дніпровської райдержадміністрації Ольга Дейнега.
Попри це, будівництво так і не зупинили. Зараз на місці синього намету з намальованим хрестом і розритого котловану побудовано храмовий комплекс. Під час телефонної розмови з журналістами настоятель церкви лише кинув фразу «у нас все законно» й поклав слухавку. Згідно з кадастровою картою України та відповіддю Київради, Храм всіх святих воїнів РПЦвУ так і не отримав дозвільних документів — а відтак, функціонує незаконно.

Храм у парку Перемоги. Фото Якова Любчича
Наприкінці двотисячних дерев’яний храм з’явився і в Парку партизанської слави. Земля під його будівництво також не виділялася. Згодом там з’явились будівельний вагончик із написом «Недільна школа», церковна лавка — і високий паркан довкола. Тепер цей комплекс займає чималу територію одразу біля входу в парк. У храмі відповісти, чому вони побудували релігійну споруду без дозволів, нам відмовилися.
Це популярна практика серед представників РПЦ в Україні. Нерідко спершу з’являється хрест і освячується земельна ділянка, на якій встановлюють намет. Потім будується дерев’яна каплиця. Лише після цього представники церкви звертаються до Київради з проханням про виділення їм землі під уже існуючий храм.