У Північній Дакоті (США) можуть ухвалити закон, який має на меті змусити священників розкривати таємницю сповіді в разі «підтвердженого або можливого знущання над дитиною». Законопроєкт передбачає покарання у вигляді 30 днів ув’язнення або штрафу до 1500 доларів. Про це повідомляє Credo.

Досі в цьому штаті діяв закон, який накладав на священників обов’язок повідомляти владу, коли їм ставало відомо про те, що дитину використовують або можуть використовувати; однак це не стосувалося ситуацій, коли таке знання або підозри «походять з інформації, отриманої в ролі духовного порадника», — тобто ці приписи не включали сакраментальну сповідь. Конгресмени штату Північна Дакота хочуть усунути цей виняток і мають намір ухвалити закон, який зобов’яже священників розкривати випадки злочинів за участю неповнолітніх, про які вони довідуються у сповідальницях.

Як нагадує католицька агенція CNA, Кодекс канонічного права визначає, що «сакраментальна таємниця — непорушувана, тому сповідникові не можна словами або будь-яким іншим чином і з якої завгодно причини у будь-чому розкрити пенітента». Використане в каноні визначення «sacramentale sigillum» (печать таїнства) наголошує на доконечності зберегти мовчання стосовно сказаного на сповіді. Священникам навіть не можна говорити про те, чи сповідь відбулася. Католицькі священники не можуть порушувати цю «печать» навіть під загрозою ув’язнення чи адміністративного покарання, а якщо вони це зроблять — можуть бути видалені з Церкви.

Крістофер Додсон, виконавчий директор і генеральний радник Католицької конференції у Північній Дакоті, визнав, що він здивований і вельми занепокоєний цим законопроєктом, який порушуватиме законодавство у сфері приватності, релігійного керівництва і свободи совісті не тільки стосовно католиків, але взагалі всіх. На його думку, форсування закону, який порушує принцип релігійної свободи, незрозуміле тим більше, що недавно завершилося півторарічне розслідування, яке провела прокуратура штату, у справі сексуального використання дітей духовними особами у двох дієцезіях на території цього штату.

Розслідування підтвердило, що всі крім одного звинувачення про зловживання з боку священників уже зголошено. Влада штату вказала на випадок одного священника, якого звинуватили в сексуальних зловживаннях у 1970-ті роки і який не потрапив до списку, підготовленого дієцезією, оскільки він не був дієцезіальним священником. Питання розкриття таємниці сповіді у випадках використання дітей останніми роками з’являється вже не раз.

Подібний законопроєкт був поданий у Каліфорнії, затверджений, а потім відкинутий 2019 року, через побоювання в порушенні релігійної свободи та можливі проблеми у виконанні його приписів. Також у штаті Луїзіана ще 2016 року Апеляційний суд підтримав право священника на збереження таємниці сповіді. Кілька австралійських штатів, зокрема Вікторія, Тасманія, Південна Австралія та Австралійський столичний регіон, уже ухвалили закони, що зобов’язують священників порушувати таємницю сповіді, згідно зі вказівками Королівської комісії у справі випадків сексуального використання з боку духовенства. Однак єпископи і священники у цих штатах заявили, що не підкоряться такому закону і дотримуватимуться  церковного права. Апостольська пенітенціарія в Ноті від 1 липня 2019р. підкреслила, що таємницю сповіді ніколи і ні з якого приводу не можна порушувати. Цей документ також підтвердив, що ніколи не можна ставити вимогу здатися владі як умову відпущення гріхів.

Comments are closed.