Усе більше зростає стурбованість, навіть з боку турецьких чиновників, руйнуванням стародавніх візантійських церков у Туреччині – через незаконне будівництво або через шукачів скарбів, повідомляє Оrthodox Times.


Генеральний директор з питань культури і туризму муніципалітету Айдін Умут Тунсер звернувся до турецьких судів щодо будівництва біля 130-річної грецької православної церкви. Ці стіни, які перекривають доступ до церкви, були побудовані для отримання ліцензії на продаж алкоголю в сусідньому ресторані!

Після розслідування стіни були зруйновані, а Умуту Тунсеру запропонували передати право власності на церкву Міністерству культури і туризму, що він врешті-решт і зробив. Водночас він звернувся до суду з проханням покарати винних.

Для турецького чиновника це питання, яке потребує з’ясування. “Ми маємо намір максимально ефективно використати територію. Якщо є запит від православних району, ми могли б використати його як церкву. Інакше він стане музеєм”, – зазначив він.

Слід зазначити, що ресторани повинні розташовуватися на відстані щонайменше ста метрів від культових місць. Однак завдяки будівництву стін відстані дотримуватись не доведеться.

Водночас історична церква Святого Іоанна в Бурсі стала мішенню для шукачів скарбів. Спочатку церква руйнувалася від часу, а потім стала мішенню для шукачів скарбів. Руйнування церкви, історія якої налічує 900 років, зафіксував дрон.

Церкву Святого Іоанна в Тірільях час від часу відновлювали, проте, коли греки цього району виїхали, вона стала мішенню для шукачів скарбів. Дах будівлі назавжди зруйнований,  зруйновано підлогу церкви – шукачі скарбів копали дуже глибоко.

У районі Сіліврі стався черговий напад шукачів скарбів. Шукачі скарбів копали нори в надії знайти золото в 185-річній історичній церкві, яка ось-ось зруйнується, відомій як Герміян.

Церква була побудована в 1836 році, спочатку була залишена греками в 1913 році через війни, а потім назавжди покинута після обміну населеннями в 1923-24 рр. Пізніше храм використовувався як мечеть та як школа.

Тим часом, в оголошенні, розміщеному в Інтернеті, церква в Бурсі продається за 6 300 000 турецьких фунтів (близько 700 тисяч євро). Згідно з оголошенням, приватна церква могла працювати як арт-сайт, музей чи готель. Назва церкви, а також її місцезнаходження не були відомі як частина “захисту комерційних та особистих даних”.

Церква, зазначається, була побудована для вірменського населення району, який був покинутий внаслідок обміну у 1923 році, а згодом використовувався як склад тютюну та текстильна фабрика. Церква розташована на місці, включеному до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

З цього приводу скерував депутатський запит депутат прокурдської Народно-демократичної партії Тюлай Хатімогулларі міністру культури і туризму Нурі Ерсою.

У запиті йдеться, що “ті церкви, у яких немає віруючих, були перетворені на стайні та склади та розграбовані шукачами скарбів. Є також кілька приватних церков, доступних за допомогою оголошень. Однак церкви не можуть бути приватною власністю і не можуть продаватися, як і синагоги та мечеті, вони повинні бути відкритими для відвідування”.

Турецький депутат також попросив відповідного міністра з’ясувати, скільки церков та монастирів належать міністерству та чи планується повернути їх установам грецької, вірменської та сирійсько-халдейської церков.

Але є хороші новини. Історична 721-річна церква Святого Георгія в Кайсері, яку пограбували шукачі скарбів, як очікується, буде відновлена ​​за рішенням муніципалітету.

У нещодавній промові президента Туреччини Ердогана перед послами ЄС він зазначив, що “в той час, коли антиісламізм та культурний расизм зростають, ми відновлюємо церкви, монастирі та синагоги на наші гроші”.

На жаль, руйнування церков та святинь стало більш масовим та неконтрольованим порівняно з реставраціями храмів, в які Туреччина намагається інвестувати для отримання додаткового доходу від релігійного туризму.

Comments are closed.