Під час подорожі Буковиною можна побачити не тільки широко відомі локації, про яких пишуть у популярних путівниках. Одне з маловідомих і незаслужено обділених увагою туристичних місць регіону “сховане” у невеликому селі Біла Криниця, що за два кілометри від кордону з Румунією. Про це пише РБК-Україна.

Село приваблює незвичайними спорудами спадщини старовірів. Воно відоме як центр поселення старообрядців на Буковині, які в різний час прибували сюди з Причорномор’я, Бессарабії та інших земель. Біла Криниця відома й тим, що колись було “меккою” для паломників-християн.

Сьогодні громада села – не надто велика: всього в селі живе менш як сто людей. Тут варто побувати, щоб побачити зовсім не схожі на інші храми й помилуватися місцевою мальовничою природою.

Успенський собор в селі Біла Криниця

Хто ж такі старообрядці або старовіри? У 17 столітті в часи розколу ті, що не хотіли коритися реформі церкви від патріарха Нікона, втікали сюди з Валахії, Бесарабії та інших місць. Вони не хотіли приймати нові правила й прагнули зберегти старі традиції.

Залишившись тут, старовіри почали жити у закрій спільноті, розповідає РБК-Україна гід та екскурсовод Жанна Дудник.

“Її представники свідомо намагаються відгородити себе від впливу цивілізації, не надто охоче йдуть на контакт з людьми не з їх спільноти. Також вони неохоче пускають “чужих” до своїх храмів, оскільки вважають, що осягнути глибину їх віри дано не всім. А сторонні, на їхню думку, приносять сюди “іншу” енергетику”, – розповідає екскурсовод.

До слова, під час екскурсії біля храму старообрядців не було помітно: як зазначає гід, вони неохоче показують таку унікальну локацію навіть туристам.

За словами співрозмовниці, у побуті традиційні старовіри намагаються не користуватися електрикою, інтернетом, мобільним зв’язком та іншими благами цивілізації, не дивляться телевізор.

“Чоловікам з цієї спільноти заборонено голити бороду, а жінкам – стригти волосся. Вони вважають, що такі “трансформації” не відповідають початково задуманій богом зовнішності людини. Вони не палять, не вживають алкоголь. Але разом з тим дуже працьовиті й зовсім не злі”, – розповідає Жанна Дудник.

На жаль, свою велич колишня метрополія старообрядців втратила у 20 столітті, оскільки більшовики знищили практично всю спадщину з більш як двадцяти об’єктів, таких як храми, келії монахів та інші культові споруди.

Але дещо з оригінальної та цікавої спадщини в селі Біла Криниця все-таки залишилося.

Тут збереглися два самобутніх і оригінальних об’єкти – Успенський Собор і Старообрядницька Космодем’янська церква. Це і є головні “родзинки” села, які приваблюють сюди туристів.

Космодем’янська церква в селі Біла Криниця

Успенський Собор побудували на кошти московського купця Гліба Овсяннікова у 1901-1908 роках на честь його сина за астрономічну на той час суму – 500 000 рублів золотом.

Поряд сьогодні стоїть також старообрядницька Космодаміанська церква – храм святих чудотворців Козьми й Даміана, збудована у 18 столітті.

Сьогодні вона є яскравим представником буковинської храмової архітектури. Нижня частина виконана з цегли, верхня – з дерева. Всередині зберігся іконостас з кількома рядами старообрядницьких ікон.

Comments are closed.