Учений Ідан Дершовіц переконаний, що давній манускрипт “Сувій Шапіри”, названий підробкою, може бути справжнім та найдавнішим відомим біблійним писанням. Про це повідомляє Gazeta.ua.
15 фрагментів шкіри, списаних палео-івритським письмом, знайшов 1883 року в печері ущелини Ваді Муджиб неподалік Мертвого моря продавець старовини з Єрусалиму Мозес Вільгельм Шапіра. Він продемонстрував його іншим та стверджував, що знайшов оригінальну книгу Второзаконня або її копію, що належала Мойсею, повідомляє Daily Mail.
Шапіра продав фрагменти Британському музею за 1 млн фунтів стерлінгів. Коли в музеї виставили експонат, його побачив французький археолог Саймон Клермон-Ганно. Він оголосив його підробкою. Такого ж висновку дійшли й дослідники музею, зокрема, стало відомо що Шапіра вже продав різним установам 260 “справжніх рукописів” на івриті. Знахідку віддали приватному колекціонеру за 25 фунтів. Урешті вона зникла зовсім, що залишило питання справжності відкритим, адже 1947 року вперше знайшли Сувої Мертвого моря.
У дослідженні Ідан Дершовіц зазначив, що володіє архівними, лінгвістичними та літературними свідченнями, що підтверджують справжність артефакту. Реконструюючи текст з оригінальних транскрипцій та малюнків XIX ст., він дійшов висновку, що фрагменти датуються часами Першого Храму – 957 роком до н.е.
Вчений зазначає, що визнання рукописів підробкою та їх зникнення 140 років тому було трагедією як для Шапіри, так і для всієї історії вивчення Біблії.