Російська Православна Церква ніколи не погодиться з автокефалією Української Церкви, бо вони вважають, що це частина російської церковної й державної історії. Таку думку висловив речник ПЦУ, архієпископ Євстратій (Зоря) в інтерв’ю Укрінформу.

Він наголосив, що Вселенський Патріархат протягом понад двох десятиліть давав усі можливості Російській Православній Церкві діяти у розв’язанні українського церковного питання.

“Знаємо, що 20 років тому в Цюріху відбувалися переговори, де було залучено з одного боку Вселенський Патріархат, з іншого – Російську Церкву, якраз особисто тодішній голова відділу церковних зв’язків митрополит Кирил очолював делегацію, і там були представлені українські церкви: Київський патріархат й Українська автокефальна православна церква. У Російської Церкви була можливість неодноразово в рамках цього процесу висловити свою позицію, дати свої конструктивні думки щодо того, яким чином українське церковне питання може бути розв’язане.

Але всі добре знають, яку позицію займала і займає Російська Православна Церква: тільки так, як було понад 300 років, тільки підпорядкування Української Церкви Російській Церкві. І власне таку жирну крапку патріарх Кирил поставив під час свого ювілею 70-ліття в Москві, кілька років тому, коли на урочистому зібранні він сказав: ніколи Російська Православна Церква не погодиться на автокефалію Української православної церкви. Тому що для неї Київ – це “те саме, що Мцхета для грузинів чи Печ для сербів”. Тобто він фактично підтвердив те, про що ми говорили протягом багатьох років: що ніякі внутрішні підстави, тобто згода чи незгода єпископату, кліру чи мирян, готовність-неготовність української церкви до автокефалії, як і канонічні питання і все інше, на що Москва роками, десятиліттями посилалася, відмовляючи в праві на автокефалію, – насправді все це не важливо. Бо важлива лише думка самої Москви, яку озвучив патріарх Кирил: “Ми не можемо погодитися з автокефалією Української церкви тому, що така є наша позиція. Ми вважаємо, що це наша частина, це є наш центр, це є наша святиня, Київ – Мати міст руських, і це є частина російської церковної й державної історії”. Все”, – зазначив архієископ.

Він нагадав, що після того, як РПЦ остаточно показала, що ніякої конструктивної позиції в українському церковному питанні від них очікувати нема підстав, Вселенський Патріархат в 2018 році розпочав процес проголошення автокефалії й надання Томосу, а митрополит Еммануїл  відвідав усі православні церкви, в тому числі й Російську Православну Церкву.

“Всіх було проінформовано про те, що цей процес відбувається. І якби Москва мала якісь конструктивні пропозиції, то вона могла би їх висловити”, – наголосив владика.

Comments are closed.