Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій оприлюднила звернення з нагоди Всеукраїнського дня довкілля і 35-річчя Чорнобильської катастрофи. У ньому релігійні лідери закликають до мудрого управління природними дарами, бережливого ставлення до речей, одягу, житла, води, енергії та інших ресурсів у всіх сферах.

17 квітня Україна відзначає Всеукраїнський день довкілля, а 26 квітня – вшановує 35-і роковини Чорнобильської катастрофи, яка призвела до згубних соціально-екологічних наслідків планетарного масштабу. Особливо постраждали люди та довкілля у нашій країні. Десятки тисяч квадратних кілометрів радіоактивно забрудненої землі, багатомільярдні матеріально-економічні втрати, вимушене переселення сотень тисяч потерпілих, підвищення рівня захворюваності та передчасна втрата життя – це ще далеко не повний перелік трагічної спадщини сумнозвісної аварії на ЧАЕС.

“На жаль, наслідки Чорнобильської катастрофи – це не лиш питання минулого, вони є актуально гострими для сотень тисяч ліквідаторів наслідків чорнобильського лиха та потерпілих від згубного впливу радіації. Це також і питання майбутнього, адже до тепер ще не народилися всі жертви Чорнобиля, і його болісне відлуння будуть відчувати прийдешні покоління”, – зазначають автори звернення.

Вони наголошують на численних проблемах довкілля.

“Масова вирубка лісів, зокрема на схилах Карпат; знищення природи неконтрольованим видобутком бурштину; забруднення повітря тепловими електростанціями, металургійними та хімічними підприємствами, а також транспортом; виснаження та деградація земель, забруднення ґрунтів і підземних вод відходами тваринництва та внаслідок надмірного використання мінеральних добрив та отрутохімікатів у сільському господарстві; забруднення довкілля побутовими та промисловими відходами; хаотична забудова зелених зон у містах…, – все це лиш окремі фрагменти сумної картини загальної екологічної ситуації нашої країни”, – йдеться в документі.

На думку релігійних діячів, зловживання природними дарами і руйнування нашого спільного дому є соціально-екологічним гріхом.

“Кожен має усвідомити особисту відповідальність за збереження нашого спільного дому, що не має обмежуватись на окремі акції як наприклад висаджування дерев, розчищування джерел та прибирання природного довкілля. Потрібен є цілісний підхід й мудре управління природними дарами, бережливе ставлення до речей, одежі, житла, води, енергії та інших ресурсів у всіх без виключення сферах нашого життя та діяльності.

Усвідомлюючи багатогранні взаємозв’язки між моральним законом, людиною та її природним довкіллям, намагаючись вирішувати екологічні проблеми солідарно, цілісно та в їх корені, плекаючи екологію всіх без виключення вимірів життя та діяльності людини, стаємо гідними управителями Божих дарів здатними захистити наш спільний дім, уникнути техногенних катастроф, зберегти й примножити природну спадщину Творця і забезпечити сталий розвиток суспільства. До чого й закликаємо усіх людей доброї волі”, – йдеться в зверненні.

Comments are closed.