Днями стартували реставраційні роботи на території Софійського собору. Зокрема, реставратори відновлюють Браму Заборовського, яка є пам’яткою архітектури ХVІІІ століття. Про це «Вечірньому Києву» повідомив Вадим Кириленко, перший заступник генерального директора Національного заповідника «Софія Київська».
Відновлення брами — це планова реставрація, над якою працюють спеціалісти науково-реставраційної майстерні Національного заповідника «Софія Київська».
«Поточна реставрація брами запланована у цьогорічному регламенті. Зараз якраз добрий час привести пам’ятку до порядку, оскільки карантин і немає туристів. Брама востаннє відновлювалась ще у 2005 році — там немає гідроізоляції, відпадають цоколі, є питання до водостоків. Тому зараз наші спеціалісти вирішують ці питання. У планах відновити цоколі, звис даху, ліпнину та пофарбувати ворота», — зазначив у коментарі Вадим Кириленко.
З його слів, роботи планують завершити до Великодня, який цьогоріч відзначають 2 травня.
У ХVІІІ ст. Будинок митрополита мав окремий в’їзд з міста — тріумфальну Браму Заборовського, до якої вела вулиця від Золотих воріт. Це одне з кращих творінь Й.Г. Шеделя, зведене до 1745 року на замовлення митрополита Рафаїла (Заборовського) на честь відновлення Київської митрополії. Від Брами зберігся західний фасад з фронтоном і частина споруджених біля неї мурів. Саме біля Брами Заборовського мури замкнули огорожу навколо садиби Софійського монастиря.
Із забудовою міста Брама опинилась у тісному Георгієвському провулку, тому у 1822-1823 роках її замурували, кордегардії розібрали, а на місці митрополичого двору розбили сад. У 2007-2009 рр. відроджено у первісних формах.
Брама Заборовського — одна з небагатьох збережених кам’яних будівель української архітектури ХVІІІ ст.у стилі бароко. Вона є невід’ємною і важливою частиною ансамблю Софійського собору, який входить до списку ЮНЕСКО під №1.