Вселенський Патріарх Варфоломій, який з нагоди 30-річчя відновлення Незалежності України перебуває з офіційним візитом в Україні, зустрівся з Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій. Зустріч відбулася 23 серпня 2021 року в Київській православній богословській академії з ініціативи Патріарха Варфоломія.
Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
Головуючий у ВРЦіРО Святослав у своєму виступі сказав Патріархові, що він є добрим другом і приятелем України. Від імені всієї Ради Церков Блаженніший Святослав подякував Вселенському Патріарху за те, що він як добрий пастир відчуває всі сучасні болі українського народу.
«Під час вашого візиту ви пом’янули наших героїв, наших воїнів, які віддали своє життя за незалежну Україну. Ви зустрілися з кримськими татарами, з біженцями з Криму, для того, щоб відчути їхній біль. А сьогодні ми маємо можливість розповісти вам про широке релігійне життя в Україні і відчуваємо, що ви приїхали не тільки до православних, а й до всіх українців, незалежно від їх національної, етнічної, конфесійної приналежності. Від імені всього релігійного середовища ми сьогодні вітаємо вас у Києві», – наголосив глава УГКЦ.
Блаженніший Святослав звернув увагу, що Патріарх Варфоломій на міжнародному рівні дбає про питання екології і захисту довкілля. «Україна позначена трагедією Чорнобильської катастрофи. І ми особливо відчуваємо, що сьогодні питання захисту довкілля стоїть у центрі уваги всього людства і, зокрема, релігійного товариства», – додав головуючий у ВРЦіРО.
Вселенський Патріарх у своєму слові наголосив на важливості міжхристиянського та міжконфесійного діалогу в сучасному світі та зазначив, що для нього честь і привілей бути сьогодні серед членів ВРЦіРО, які всі разом символізують надію України.
«Діалог є засобом, за допомогою якого ми покликані вирішувати наші розбіжності, сприяти стійкості, боротися проти упередженості та нетерпимості, сприяти миру та злагоді, солідарності та співробітництву. Це знак надії, що незважаючи на жахи ХХ століття, найбільш жорстокої ери в історії людства, наше розуміння діалогу стає все більш вагомим інструментом для побудови мостів та примирення. Цей рух зближення та примирення у нашому світі чітко підтверджується залученням християн до екуменічного діалогу», – підкреслив Вселенський Патріарх.
Зробивши короткий екскурс в історію екуменічного руху, Його Всесвятість зазначив, що від половини ХХ столітті й по сьогодні багато екуменічних та інших зв’язків, які зближують християн, численно свідчать про спільне бажання, передовсім Православної і Католицької Церков, відновити єдність у співпричасті.
Патріарх Варфоломій підкреслив, що істотною передумовою ефективного діалогу є взаємна довіра. «Ми не зможемо насправді пізнати і зрозуміти іншого, якщо не матимемо зустрічі, де довіра переважає – каже він. – Ми твердо віримо в силу і переконання справжнього діалогу, у якому немає переможених».
Крім того, під час зустрічі кожен з членів ВРЦіРО мав змогу особисто представитись і коротко розповісти про Церкву чи релігійну організацію, яку представляє.
Святослав, вітаючи Патріарха Варфоломія від імені Української Греко-Католицької Церкви, підкреслив, що для УГКЦ Константинопольська Церква є Церквою-Матір’ю. «Ми як Церква, яка народилася у Хрещенні святого князя Володимира, дякуємо вам за світло Христового Євангелія, яке матірна Церква дарувала нам тут, в Україні. Ми з вдячністю розбудовуємо і несемо це Євангеліє. Дякую за кожний раз можливості з вами зустрічатися і сподіваюся, що діалог і співпраця будуть тільки розвиватися», – сказав глава УГКЦ.
Вселенський Патріарх Варфоломій подарував Святославу панагію зі своїм підписом.
«Для мене це дуже символічний знак того, що матірна Церква з увагою ставиться до своєї доньки, а ми як Церква-Донька з повагою ставимося до Церкви-Матері. Панагія – це знак єпископської гідності. І отримати з рук Патріарха панагію – це ознака визнання єпископської гідності не тільки мене особисто, але також єпископату нашої Церкви», – розповів Блаженніший Святослав.
Глава УГКЦ, у свою чергу, в імені ВРЦіРО подарував Патріарху Варфоломію пам’ятну медаль, виготовлену з нагоди ювілею 25-річчя заснування Ради, а в імені УГКЦ – набір патріарших відзнак – хрест, енкольпіон і панагію.
На завершення зустрічі Вселенського Патріарха з членами ВРЦіРО відбулося висадження дерев у парку на Володимирській гірці.