На Вінниччині намагаються врятувати пам’ятку культурної спадщини місцевого значення — залишки печерного храму XI століття у скелі над Дністром біля села Оксанівка Ямпільської громади.

Про це Голосу України розповіла голова ГО “Туристична Ямпільщина” Мирослава Марченко.

Історики, які досліджували печери в скелях над Дністром у селі Оксанівка, припускають, що їх видовбали монахи-рахмани. Пам’ятку відносять до XI століття. Там збереглися давні написи, наскельні малюнки.

При в’їзді в село встановили великий пам’ятник монаху-рахману. Він встановлений на горі обіч траси Ямпіль — Могилів-Подільський. Тут є вказівник, що показує дорогу до Оксанівки. Це один з туристичних магнітів для екскурсантів.

Однак проникнути в церковну печеру вдається не кожному. На таке відважуються тільки відчайдухи.

“Залишок храму розташований у прямовисній скелі над Дністром, – продовжує Мирослава Марченко. — Треба обладнати хоча б підхід до скелі крутим берегом Дністра. Насамперед встановити східці, поручні…  Печерний храм отримав статус пам’ятки культурної спадщини місцевого значення. Значить, треба думати, як його облаштувати і для відвідання туристів, і для подальшого врятування об’єкта”.

Ще один скельний храм зберігся в сусідньому Могилів-Подільському районі. Щоправда, він діючий, як і монастир, до якого монахи повернулися на початку 1990-х і відтоді відновили занедбану святиню. Тепер до Лядівського скельного храму приїжджають прочани не тільки з різних областей держави, а й з-за кордону.

Comments are closed.