Єрусалимський Патріарх Феофіл III подякував Московському Патріарху Кирилу Гундяєву за «твердість і послідовність» у підтримці християнської присутності на Святій Землі в умовах активізації екстремістських угруповань і заявив про готовність до зустрічі з ним.

Про це йдеться у листі-привітанні з нагоди 75-річчя Патріарха Кирила, яке той відзначав 20 листопада. Лист було опубліковано на сайті Моспатріархії 24 листопада.

«Ми хочемо подякувати вам за твердість і послідовність, з якими ви підтримуєте наш Патріархат і християнську присутність на Святій землі, особливо в теперішній час, коли ми протистоїмо все більшому тиску і труднощам, викликаним пандемією, а також підйомом екстремістських угруповань, які намагаються змінити ідентичність та обличчя цього мультикультурного, мультиетнічного та мультирелігійного регіону», – йдеться у повідомленні.

Феофіл III зазначив, що в Єрусалимському Патріархаті з радістю приймуть Патріарха Кирила, коли він зможе наступного разу здійснити паломницьку поїздку.

Єрусалимський Патріарх Феофіл III під час візиту до Москви у листопаді 2019 року

Він також висловив вдячність президенту РФ Володимиру Путіну за підтримку Церкви на Святій Землі, особливо у справі відновлення та реставрації храму Різдва. «Він надав нам дуже важливу та щедру допомогу, продемонструвавши міжнародній спільноті свою тверду позицію, спрямовану на захист християнської присутності на Святій Землі», – наголосив Патріарх.

Зазначимо, що на сайті Моспатріархії на цей час опубліковано декілька листів із привітаннями від керівників помісних Церков. Деякі з них доволі короткі і формальні, зокрема, привітання від Предстоятелів Антійохійської та Сербської Церков.

В інших коротко виголошуються слова подяки Московському Патріарху за його сприяння у тих чи інших питаннях. Наприклад, Предстоятель Церкви Чеських земель та Словаччини подякував Кирилу за те, що той виявляє “постійну турботу про потреби” представництва їхньої церкви в Москві – храм Святителя Миколая.

Патріарх та Католікос всіх вірмен Гарегін II подякував за “тепле ставлення до Вірменської Церкви та вірменського народу, проявом чого стали також ваша турбота та невпинні старання задля мирного врегулювання карабаського протистояння, збереження вірменської духовної спадщини та забезпечення діяльності монастиря Дадиванк”.

Лише від двох Предстоятелів – Польської та Болгарської Церков – прийшли доволі розлогі листи, в яких усіляко вихвалялися чесноти Патріарха та його віддане служіння “у часи випробувань і викликів, нових і все більш активних наступів на віру, […] хибних духовних пріоритетів”.

“Ви, як міцний фундамент, тримаєте стіни Російської Православної Церкви. Приймаєте на себе всі удари хвиль сучасного світу. Під Вашим мудрим архіпастирським омофором розвивається Російська Церква і багато з цього приділяється всьому православ’ю, яке сьогодні перебуває в кризі”, – написав Болгарський Патріарх Неофіт.

Таким чином, публічно із днем народження Московського Патріарха привітали лише семеро Предстоятелів помісних Церков. Більшість із них були або формальними, або висловлювали вдячність за сприяння у конфліктних ситуаціях, в яких так чи інакше бере участь російська влада.

Як повідомлялося раніше, Росія прагне використовувати Єрусалимського Патріарха як інструмент протидії Вселенському Патріархату. У межах цих спроб на початку 2020 року РПЦ під прикриттям ініціативи Патріарха Феофіла організувала зустріч в Аммані, на якій планувалося засудити дії Патріарха Варфоломія з надання автокефілії Українській Церкві. Зустріч виявилася провальною і попри велику кількість розмов про другу зустріч, такої не відбулося.

Росія та Російська Церква мають власні інтереси на канонічній території Єрусалимського Патріархату, де розташований Храму Гробу Господнього, та певні засоби впливу на його Предстоятеля, про що, зокрема, говорив раніше митрополит Епіфнаій: “Єрусалимський Патріарх у дуже складному становищі. Москва намагається певною мірою використати авторитет Єрусалимського Патріарха для поділу православ’я на дві частини”.

Відомо, що на аудієнцію до Патріарха Феофіла ходять посланники від ФСБ, а у Єрусалимі працює структура, очолювана ексдиректором ФСБ РФ Сергеєм Стєпашиним – так зване Імператорське Православне Палестинське товариство (ІППТ).

Росія вже давно домагається передачі їм у власність Олександрівського подвір’я. У разі погіршення відносин з Єрусалимським Патріархатом через можливе визнання ним ПЦУ  росіяни можуть розкопати під Олександрівським подвір’ям тунель в Кувуклії, щоб добувати свій благодатний вогонь на Великдень.

Comments are closed.