Зараз Вселенський Патріарх Варфоломій не збере Всеправославний собор для засудження дій Москви, тому греки вирішили діяти хитріше – вони відновлюватимуть древній інститут Пентархії.
Про це пише релігієзнавець Дмитро Горєвой в матеріалі на Радіо Свобода.
Йдеться про владу п’ятьох давніх церков: Константинопольського, Олександрійського, Антіохійського та Єрусалимського Патріархатів та церкви Кіпру. Це формат, який існував у часи Візантійської імперії.
“Пентархія, з одного боку, має дещо націоналістичний відтінок, оскільки туди входять тільки грецькі церкви. Однак вона має канонічний авторитет і складається лише з тих церков, автокефалія яких була підтверджена Вселенськими соборами. І вони, неформально, вважаються таким чином більш повними, більш легітимними автокефаліями ніж пізніші грецькі (Елладська, Албанська), слов’янські та інші (Грузинська, Румунська) Церкви”, – зазначає Горєвой.
На його думку, наразі з п’яти членів Пентархії з високою ймовірністю РПЦ можуть засудити 3 церкви, які визнали ПЦУ, – Константинополь, Олександрія та Кіпр. Єрусалим та Антіохія, скоріш за все, займуть нейтралітет.
“Є варіант, що на суд Пентархії прибудуть 4 з 5, і рішення по засудженню патріарха Кирила тоді можуть ухвалити 3 з 4, при одному, який утримався Єрусалимський патріархат теоретично може пристати на “панелінську солідарність” і засудити РПЦ, але доволі серйозно залежить від російських паломників та їхніх грошей. Антіохійському ситуацію погіршує наявність російських військ у Сирії. Але в православ’ї досі не вирішений територіальний конфлікт між двома цими патріархатами, і Антіохійський не з’являється там, де буває Єрусалимський. Тому є варіант, що на суд Пентархії прибудуть 4 з 5, і рішення по засудженню Патріарха Кирила тоді можуть ухвалити 3 з 4, при одному, який утримався”, – зазначає експерт.
На його думку, РПЦ прогнозовано не прийме цього суду, і це означатиме остаточний розкол світового православ’я.