Працівники державної виконавчої служби примусово виселили з будівель за адресою Чорновола, 6-6Б в Івано-Франківську єпархію Московського Патріархату в Україні (УПЦ МП). Споруди перейшли у користування департаменту освіти і науки міської ради —  в них планують відновити дитячий садок, який діяв тут у минулому.

Про те, як відбувалося виселення, розповіло «Суспільне».

Спершу працівники виконавчої служби у присутності поліції, муніципальної варти та міської аварійно-рятувальної служби виламали замок із дверей та винесли меблі з крамниці на території, де розташована РПЦвУ.

Директорка департаменту правової політики Івано-Франківської міської ради Надія Кедик пояснила, що звільнити приміщення на вулиці Чорновола, 6-6Б та повернути їх міській раді церкву зобов’язав Верховний суд України.

«Це не було раптово. Про те, що відбудеться виселення, було відомо ще 13 жовтня 2021 року. Були рішення і документи, які направляла виконавча служба. Вони (єпархія РПЦвУ — ред.) мали право добровільно виселитися, забрати всі речі та звільнити приміщення. Оскільки цього не зробили, призначили примусове виконання», — сказала Кедик.

На території, де розташовані приміщення, планують побудувати дитячий садок, розповідає директор міського департаменту освіти і науки Ігор Максимчук. За його словами, у 90-х роках XX ст. тут працював ДНЗ №23, що вміщав 100 дітей.

«У центральній частині міста у нас є не так багато освітніх закладів, і дуже важливо, аби будівля на Чорновола повернулася. Зараз триває перший етап, коли є рішення Верховного суду, працює виконавча служба. Після завершення цього етапу потрібно скласти проєктно-кошторисну документацію, капітально відремонтувати приміщення і надалі вкладати у нього гроші», — розповів Ігор Максимчук.

Під час того, як представники виконавчої служби виносили речі з крамниці, у церкві священники правили службу. Опісля до приміщення крамниці прийшов протоєрей РПЦвУ Василь Романюк.

«Ми сьогодні зранку подали клопотання до виконавчої служби, аби відкласти виселення у зв’язку з тим, що громада і єпархія не можуть вивезти речі за дві секунди. Час юридичної боротьби ще не завершений», — сказав Василь Романюк.

Приміщення церкви було зачинене. Всередині перебували парафіяни та священники РПЦвУ, які не реагували на представників виконавчої служби. Коли працівники міської аварійно-рятувальної служби спробували відважити двері, їх відчинили зсередини.

«Знімаєте хрести! Це все буде на ваших сім’ях, на ваших дітях! Пробачте мені, але я вам кажу так, як я це бачу, як ви це робите. Бо можна було б підписати якийсь договір на те, щоб дати спокійно два-три дні вірянам Івано-Франківська…», — нарікав служитель РПЦвУ Василь Романюк.

Опісля священники УПЦ МП разом з парафіянами почали виносити з приміщення та вантажити в автомобілі ікони та інші речі.

Що відомо

У лютому 2019 року Івано-Франківська міська рада звернулася до обласного Господарського суду з позовом до місцевої єпархії УПЦ МП. У позові вимагали звільнити нежитлові приміщення на вулиці Чорновола, 6-6Б. Перше підготовче засідання відбулося шостого березня.

8 травня 2019 року у суді представники УПЦ МП відкликали свій позов щодо приміщень на вулиці Чорновола. Позивалися через скасування договору оренди земельних ділянок.

У жовтні 2019 року Львівський апеляційний господарський суд зобов’язав єпархію звільнити приміщення.

У вересні 2020 року Господарський суд Івано-Франківської області повернув у власність Івано-Франківська приміщення на вулиці Чорновола, 6-6 Б.

Івано-Франківська єпархія УПЦ МП подала апеляцію в Господарський суд області, який її не задовольнив, а згодом Західний апеляційний господарський суд у постанові від 14 вересня 2021 року також скасував апеляцію єпархії УПЦ МП.

У жовтні 2021 року Верховний суд України зобов’язав Івано-Франківську єпархію УПЦ Московського Патріархату звільнити приміщення на вулиці Чорновола, 6 у Франківську.

Comments are closed.