У РПЦ заявили, що УПЦ МП незалежна від Москви, не підзвітна Синоду РПЦ ні в адміністративному, ні у фінансовому, ні в якомусь іншому сенсі, а на недавньому Соборі вона ще раз підтвердила, що є самоврядною.

Про це заявив голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ митрополит Волоколамський Іларіон, який застеріг від різких поспішних оцінок того, що сталося.

Зазначивши, що рішення було «достатньо передбачуваним», ієрарх пояснив: «Йдеться про те, що Українська Православна Церква вкотре підтвердила той статус, який вона має з 1990 року. Цей статус визначено грамотою Святійшого Патріарха Олексія II, яка була видана тодішньому митрополиту Київському та всієї України Філарету. Згідно з цією грамотою, Українська Церква є самоврядною».

Іларіон додав, що «за президента Порошенка українська влада, потім розкольники, а також журналісти намагалися довести, ніби Українська Православна Церква не є самостійною, що її центр управління знаходиться в Москві, що вона нібито отримує з Москви інструкції. На цій підставі було прийнято закон, згідно з яким Українська Православна Церква мала перереєструватися та отримати найменування «Російська Церква в Україні»; в даний час дія цього законодавчого акта припинена, проте вона не скасована. «Але це не Російська Церква – центр управління у неї знаходиться у Києві. Вона незалежна від Москви, не підзвітна Синоду в Москві ні в адміністративному, ні у фінансовому, ні в якомусь іншому відношенні. Українська Церква на цьому Соборі ще раз підтвердила, що вона є самоврядною. Вона заявила про це на повну думку, і були внесені відповідні поправки до її Статуту», — підкреслив голова ВЗЦС.

Митрополит Волоколамський Іларіон також вказав на те, що Священний Синод Російської Православної Церкви 29 травня «висловив повну підтримку та розуміння всім архіпастирям, пастирям, чернецким і мирянам Української Православної Церкви, яка піддається безпрецедентним гонінням з боку місцевої влади та засобів масової інформації».

«Священний Синод ще раз підтвердив те, що було заявлено на Соборі Української Церкви: що її статус самостійності та незалежності в управлінні обумовлений грамотою Святійшого Патріарха Олексія II від 1990 року, тобто Українська Православна Церква була самостійною і вже протягом більш ніж 30 років залишається самостійною», – додав він.

Водночас, зазначив митрополит Іларіон, Синод «констатував, що ті поправки, які внесені до Статуту Української Православної Церкви, вимагають, з нашого боку, подальшого вивчення».

Comments are closed.