Ініціативна група духовенства і мирян “Десять тез для Православної Церкви України” оприлюднила заяву, в якій засудила застосування фізичного насильства при приєднанні храмів до ПЦУ.
Заяву опублікували на сторінці групи в Facebook.

Фото: Суспільне.
Як йдеться в заяві, 20 листопада спільнота була прикро вражена силовим протистоянням між прихильниками ПЦУ та УПЦ МП, що відбулося в Черкасах.
“Яблуком розбрату став храм Різдва Пресвятої Богородиці, який належав одноіменній релігійній громаді. Ця парафія перейшла до ПЦУ, а представники УПЦ передбачувано з цим не погодилися, і звільняти приміщення відмовилися. Тоді активісти ПЦУ разом із невизначеними особами вдалися до фізичного насильства”, – йдеться в повідомленні.
Члени ініціативи “10 тез для ПЦУ” зазначають, що попри те, що головна відповідальність за вибухову релігійну ситуацію в Україні лежить на проводі УПЦ МП, застосування фізичного насильства при приєднанні храмів до ПЦУ є неприпустимим.
Автори наголошують, що розділяють біль, розпач і емоційний стан багатьох українців, які хотіли б, щоб історія Московського патріархату в Україні нарешті завершилася, однак підкреслюють, що бійки і конфлікти за храмові будівлі ганьблять православне християнство.
“Першочергова відповідальність за напружену церковну ситуацію лежить на церковному проводі УПЦ МП. Саме його політика зволікання поставила ірраціональну лояльність вірян своїй канонічній структурі вище за християнські чесноти. Люди опинилися в психологічній прірві між штучно навіяним страхом перед міфічними «розкольниками» і жахливими реаліями російської агресії, і втратили здатність приймати адекватні рішення. По факту керівництво УПЦ МП готове пожертвувати країною заради своїх корпоративних інтересів і нездорових фантазій, вперто не визнаючи, що багаторічні загравання з Росією були найфатальнішою і найтрагічнішою помилкою цієї церковної структури”, – йдеться в документі.
Автори закликають відповідні державні органи, насамперед Державну службу з етнополітики і свободи совісті, розробити дієві механізми регулювання процесу переходів між різними релігійними структурами. Своєю чергою, законодавці могли б запропонувати більш чіткі та гнучкі можливості використання храмів релігійними громадами, які розділилися в процесі зміни юрисдикції і не знайшли спільної мови в майнових питаннях. Також вони звертаються до керівництва ПЦУ з проханням втрутитися в цю ситуацію.
Звернення зокрема підписали члени ініціативної групи: Аля Шандра, головна редакторка Euromaidan Press, архімандрит Кирило Говорун, доктор філософських наук, Андрій Дудченко, протоієрей, доктор філософії, секретар Синодальної богословсько-літургічної комісії ПЦУ, Тетяна Деркач, релігійна оглядачка та публіцистка, Володимир Волковський, кандидат філософських наук, Андрій Смирнов, доктор історичних наук, директор Центру святого Кирила Лукаріса,
Георгій Коваленко, протоієрей ПЦУ, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості, Дарина Морозова, доктор філософських наук, Віктор Трегубов, майор ЗСУ, магістр релігієзнавства, Олександр Саган, доктор філософських наук, професор, Костянтин Сігов, викладач НаУКМА.