Верховний суд повернув позовну заяву представника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври (чоловічий монастир) УПЦ МП, адвоката Микити Чекмана проти президента Володимира Зеленського.  Адвокат скандального намісника Павла Лебедя наполягав на скасуванні трьох пунктів рішення РНБО, яке ввів у дію Зеленський.

Про це повідомляє «Главком» з посиланням на ухвалу від 22 січня.

Наприкінці грудня 2023 року Микита Чекман, який є адвокатом екснамісника Києво-Печерської Лаври митрополита УПЦ МП Павла, вирішив судитися з главою держави. Суть позову така: позивач вимагав частково скасувати Указ президента №820 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Зокрема, адвокат Чекман та Свято-Успенська Києво-Печерська лавра УПЦ МП наполягали на скасуванні трьох пунктів рішення РНБО, яке ввів у дію Зеленський.

Ідеться про доручення РНБО Кабміну – розробити законопроєкт щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в РФ релігійних організацій, а також забезпечити перевірку релігійних організацій, які користуються майном на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника; про доручення РНБО Державній службі України з етнополітики та свободи совісті – провести релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української православної церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом; доручення РНБО СБУ та Нацполіції – активізувати заходи з виявлення та протидії підривній діяльності російських спеціальних служб у релігійному середовищі України.

Верховний суд ознайомився з позовною заявою представника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври УПЦ МП і навів аргументи, чому цю заяву треба повернути. Насамперед пропущені терміни на звернення до суду. Згідно із законодавством, укази президента можна оскаржити протягом шести місяців «з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів».

Крім цього, варто наголосити: у додатку до вказаного указу президента Володимира Зеленського є перелік 10 представників Української православної церкви Московського патріархату щодо яких застосовано персональні санкції. Зокрема, під санкції (на п’ять років) потрапив митрополит Павло (у миру – Петро Лебідь). Саме інтереси його релігійної організації у Верховному суді представляв адвокат Микита Чекман.

Іще важливо знати. З серпня 2023 року Київська митрополія УПЦ МП намагається визнати нечинним Висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви. Вказаним висновком Державна служба України з етнополітики та свободи совісті, виконуючи вищезгадане доручення РНБО, підтвердила канонічний зв’язок Української православної церкви з Московським патріархатом. Наразі ця справа слухається у Київському окружному адміністративному суді.

Майже рік Свято-Успенська Києво-Печерська лавра УПЦ МП продовжує судитися з Національним заповідником «Києво-Печерська лавра» після виселення з корпусів Нижньої Лаври Заповідника. Першу інстанцію церковники програли, наразі триває апеляційний розгляд.

Comments are closed.