У середовищі МП ширяться чутки, що, мовляв, Росія буде проводити переговори й однією з умов ставитиме повне повернення всіх юридичних прав УПЦ МП.

Про сказав митрополит Православної Церкви України, заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ Євстратій (Зоря) в коментарі Еспресо.

Московський Патріархат, за словами митрополита, обрав тактику затягування й очікування. Він каже, що в середовищі МП ширяться чутки,  що, мовляв, треба пересидіти й дочекатися чогось. Начебто Росія буде проводити переговори й однією з умов ставитиме повне повернення всіх юридичних прав і становища, яке було в Московського Патріархату до початку повномасштабні війни.

“У них на це сподівання, що не треба нічого робити й не треба нічого виконувати. І що їм Росія допоможе повернути все, чим вони більш-менш користувалися за часів Януковича. Але це абсолютно хибні сподівання. І, в міру того, як релігійні громади будуть стикатися з наслідками невиконання українського законодавства, вони з очевидністю будуть усе більше і більше ухвалювати відповідне рішення. Ну, щонайменше про вихід із Московського Патріархату”, – сказав митрополит Євстратій.

Українське законодавство жодним чином не примушує громади ухвалювати рішення про входження до якоїсь іншої релігійної структури, зокрема, до Православної Церкви України. Законом це не визначено, і рішення, який релігійний центр обрати, громада ухвалює сама.

“Головне, щоби це не був центр, який підлеглий країні агресору. У той час ми зі свого боку як релігійне об’єднання усіляко сприяємо тим громадам, які звертаються до нас і просять включити їх до Православної Церкви України”, – сказав митрополит.

Те, що 2024 році найбільше парафій залишали УПЦ МП в центральних регіонах України, видається Зорі логічним.

“Оскільки йдеться про юридичний процес, який потребує участі цілої громади, то переважно простіше переходи відбуваються у тих регіонах, що є більш спокійними. Тобто на першому етапі ми бачили, що найбільша хвиля була в найбільш західних регіонах, і вже зараз, фактично, там є цілі області, де немає зовсім релігійних громад, афілійованих із Московським Патріархатом. Буковина і Закарпаття є особливими регіонами, а загалом тенденція поступово поширюється в східному напрямку. 35 років тому і рух за автокефалію української церкви розпочинався з заходу і рухався на схід. Це є наша соціологічна реальність”, – підсумував митрополит.

Як повідомляла РП, за 2024 рік від УПЦ МП до ПЦУ перейшли 205 громад. Найактивніше Московський Патріархат покидали на Хмельниччині – 38 парафій. По 29 громад втратила УПЦ МП у Київській і Черкаській областях. 25 парафій перейшло на Вінниччині.

Comments are closed.