Церковний мир між Україною і Росією можливий, але Російська Православна Церква має визнати свою участь у війні.

Таке переконання висловили учасники другого семінару комісії “Правда, справедливість і примирення”, повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на radiosvoboda.org

Ця зустріч представників Росії, України і Євросоюзу відбулася в Києві 2-3 жовтня 2018 року на тлі, з одного боку, війни, яка не припиняється вже понад чотири з половиною роки, а з другого – напередодні очікуваного отримання Томосу від Константинопольського Патріархату, що вперше дасть можливість Україні створити свою помісну православну церкву. Тож на думку учасників зустрічі, це – особливий час для того, щоб почати діалог про гострі питання історії, щоб прокласти шлях до миру.

“Дотримуючись євангельських заповідей, церкви покликані бути миротворцями між ворогуючими сторонами і державами. Виконання цього завдання неможливе без прагнення говорити нелицемірну правду в дусі євангельської любові мовою, зрозумілою суспільству по обидві сторони конфлікту”, – мовиться у спільній заяві, яку підписали зокрема єпископи різних українських церков Євстратій Зоря, Олександр Драбинко, Борис Ґудзяк, відомий публіцист і правозахисник Мирослав Маринович, філософ Костянтин Сігов із України, а з Росії історик Микита Петров із товариства “Меморіал”, колишній редактор “Журналу Московської патріархії” Сергій Чапнін, журналіст телеканалу “Дождь” Костянтин фон Еґґерт, російський журналіст, що спеціалізується на церковних питаннях Олександр Солдатов.

Прагнення говорити правду вимагало від учасників зустрічі констатувати той факт, що велику негативну роль у війні зіграла Російська Православна Церква, чию ідеологію “русского мира” Кремль використав як привід для окупації Криму та розв’язання кривавої агресії на Донбасі.

“Ми з жалем вимушені констатувати, що Російська Православна Церква в повній мірі розділяє відповідальність за формування ідеології конфронтації та небажання прийняти суверенну українську державність і українську націю”, – мовиться у заключній заяві.

Та все ж учасники зустрічі вважають, що діалог є потрібний і можливий. Вони говорять, що так, керівництво РПЦ налаштоване зараз лише на конфронтацію з Україною, ще і через очікувану втрату свого контролю над значною частиною українських православних, але керівництво РПЦ – це ще не вся церква.

“В ситуації, коли офіційні представники РПЦ, як в Росії, так і в Україні, не бажають вести рівноправний діалог з українською стороною, цю відповідальність беруть на себе православні християни, як вірні Церкви і представники громадянського суспільства”, – мовиться у спільній заяві.

Comments are closed.