Собори та синоди – це питання церковні, а от майно та храми, які намагаються ділити ПЦУ та “відновлена” УПЦ КП — речі цілком світські.

І належать вони не релігійним об’єднанням (якими є Православна церква України і раніше була УПЦ КП), а релігійним громадам, йдеться у публіыкації на Громадському.

“Це російська або, наприклад, канадська модель, коли є церква як структура, яка зареєстрована, і яка є власником абсолютно всього майна, включно з храмовим приміщенням. У нас американська модель — церква не має навіть реєстрації як такої. Отже, відповідно, усі матеріальні активи, ресурси, включно з храмовими приміщеннями, є не самої церкви, бо навіть вона не зареєстрована, а конкретних релігійних організацій”, — пояснює директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш.

Релігійні організації можуть переходити з одного об’єднання в інше, наприклад, з Української автокефальної православної церкви до об’єднаної ПЦУ, не передаючи комусь права на своє майно.

“Кожен храм належить конкретній релігійній організації. Він не належить космосу, він не належить Патріарху, митрополиту чи громадській організації, яка не має відношення до конкретної релігійної організації. Всі релігійні організації увійшли в помісну церкву відповідно — зі своєю власністю. Власністю розпоряджається в Україні кожна конкретна релігійна організація”, — уточнює Юраш.

Таким чином, ні УПЦ КП, ні ПЦУ не можуть претендувати на приміщення храмів. Що стосується Київського Патріархату, то він не може бути навіть релігійним об’єднанням, оскільки статут УПЦ КП ліквідували, а новий ніхто не реєстрував.

Начальник відділу моніторингу діяльності та реєстрації статутів релігійних організацій Міністерства культури пояснює:

“Для того, щоб відновити Київський Патріархат, потрібно наново зареєструвати статут цього релігійного об’єднання, якщо вони планують його реєструвати. Наново зареєструвати статути тих релігійних організацій, які входять до складу цього релігійного об’єднання, і на підставі реєстрації сукупності цих релігійних організацій вже реєструвати центр цього релігійного об’єднання”.

Владика Філарет неодноразово заявляв, що УПЦ КП досі є юридичною особою. Ймовірно, йдеться про реєстрацію центру ліквідованого об’єднання УПЦ КП, який дійсно не зняли з реєстрації. Але, як пояснюють у Мінкульті, після Об’єднавчого собору цьому центру не може підпорядковуватись жодна релігійна громада.

Нагадаємо, що днями ініціатори відродження УПЦ КП пішли судовим шляхом – подали позов проти Мінкульту з метою скасування наказу про втрату чинності реєстрації статуту Київської Патріархії та статуту про управління УПЦ КП.

Comments are closed.