16 липня 2019 року Конституційний суд України ухвалив історичне рішення з питання про конституційність Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” від 9 квітня 2015 року № 317-VІІІ із змінами.
Закон був визнаний повністю конституційним (відповідає Конституції), але КСУ у своєму рішенні зробив низку важливих історичних констатацій, які також є частиною винесеного рішення, що має статус “є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено”.
Єврейські організації України вітають рішення суду, повідомляє “Релігія в Україні” з посиланням на сайт Дніпровський єврейської громади.
Зокрема, Конституційний суд України постановив: “За своєю злочинною сутністю комуністичний режим і нацистський режим були однаковими, а методи здійснення ними державної репресивної політики – тотожними”.
Конституційним судом України підкреслюється злочинність обох режимів протягом усього часу їхнього існування. Суд сформулював це так: “У Рішенні зазначається, що комуністичний режим, так само як і нацистський режим, завдав непоправної шкоди правам людини, оскільки протягом усього періоду свого існування здійснював тотальний контроль над суспільством, політично вмотивовані переслідування та репресії, не дотримував міжнародних зобов’язань, порушував ухвалені ним конституції та закони. Як наслідок, кілька поколінь українців жили в атмосфері всеохоплюючого страху за відсутності свободи, перебували в умовах свавільного обмеження громадянських, політичних та інших прав і свобод”.
Коментуючи це рішення, сайт Дніпровський єврейської громади зазначає: “Також Конституційний суд України роз’яснив, що право на свободу слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань не поширюється на пропаганду цих тоталітарних, злочинних і антилюдяних ідеологій і, таким чином, на їхню символіку та інші способи позитивного включення у суспільну історичну пам’ять. Конституційний суд України вивчив питання ретельно і визнав легітимною як мету цього Закону, так і методи, описані в ньому для її досягнення. Це важливе і воістину історичне рішення вітали провідні єврейські структури України”.
Ознайомитися з офіційною інформацією суду можна на його сайті.