Напередодні парламентських виборів, які відбулися 21 липня, представники РПЦвУ та ПЦУ приєднувалися до заходів на підтримку тої чи іншої політичної сили в Україні.
Це відбувалося всупереч церковним і державним настановам про невтручання церков у політичну агітацію, повідомляє кореспондент порталу “Релігія в Україні”.
Зокрема, 19 липня “Центр інформації УПЦ” розмістив у Facebook повідомлення від голови Юридичного відділу РПЦвУ протоієрея Олександра Бахова про небажаність голосувати за кандидатів у депутати, які раніше “підтримали законопроекти, спрямовані проти УПЦ”. Глава юрвідділу РПЦвУ назвав імена “противників” церкви: Ігор Бріченко, Іван Крулько, Ярослав Маркевич, Сергій Висоцький, Ігор Лапін, Микола Княжицький, Ірина Подоляк і Віктор Єленський.
В РПЦвУ налаштовували вірян голосувати за партію “Опозиційний блок” (в основному складається з колишніх членів Партії регіонів), до якої входять меценат РПЦвУ Вадим Новинський, Євген Мураєв, Олександр Вілкул, Геннадій Кернес, Геннадій Труханов та інші. Зокрема, на “Форумі об’єднаних опозиційних сил “Довіряй справам” були присутні два митрополити РПЦвУ — намісник Києво-Печерської лаври, член Св. Синоду митрополит Чорнобильський Павло Лебідь та митрополит Запорізький і Мелітопольський Лука Коваленка, які і до цього брали участь у передвиборчих баталіях.

Павло Лебідь і Лука Коваленко на зборах “Оппоблоку”
Втім, 20 липня (за день до виборів, коли агітація заборонена) у деяких православних групах соціальних мереж агітували за “Партію Шарія”, навіть попри те, що проросійський блогер Анатолій Шарій належить до релігійних течій, які вважаються в РПЦвУ “сектантськими”.
До цього, у червні 2019 року, колишній міський голова Києва Олександр Омельченко розпочав свою виборчу кампанію з агітації в храмі РПЦвУ.
Також 15 червня архієпископ Іона (Черепанов), намісник Іонинського монастиря в Києві, глава Синодального відділу у справах молоді РПЦвУ, опублікував у Facebook заклик до вірян проголосувати проти Святослава Юраша, сина “одного з головних гонителів УПЦ Андрія Юраша”. Такий же заклик владика опублікував щодо Олександра Ткаченка, директора групи каналів “1+1 медіа”. Обидва кандидати йшли від партії “Слуга народу”, яка складається з прихильників діючого президента України Володимира Зеленського.
За кілька днів до виборів Вадим Новинський отримав благословення від патріарха РПЦ Кирила, а лідер “Радикальної партії” Олег Ляшко — від митрополита ПЦУ Епіфанія.
Однак, тут варто зауважити, що Предстоятель ПЦУ Епіфаній мав зустрічі з різними політиками перед виборами, тому числі з Володимиром Гройсманом і Петром Порошенком, не роблячи різниці між ними.
Крім того, Telegram-канал “Религия сегодня” 21 липня повідомив про те, що єпископ Матфей Шевчук, ієрарх Володимир-Волинської єпархії ПЦУ, розміщує в соціальних мережах політичні агітки безпосередньо у себе на аватарі. Владика агітує за партію “Європейська солідарність” (очолює екс-президент країни Петро Порошенко) і кандидата-самовисуванця, підприємця Миколу Юнака.
Інший ієрарх ПЦУ — єпископ Коломийський і Косівський Юліан Гатала — 12 липня публічно підтримав кандидата у депутати до Верховної Ради Андрія Іванчука, засновника благодійного фонду “Покуття”. Іванчук відомий як заступник голови нинішньої парламентської депутатської фракції “Народний фронт” (очільник Арсеній Яценюк).
Також одному з сіл Заставнівського району на Чернівеччині у церкві агітували за кандидата-мажоритарника, голову фракції “Народний фронт” Максима Бурбака. У Facebook з’явилося відео, на якому помічниця кандидата Бурбака, депутат Заставнівської міської ради Лілія Семенюк розповідає, що передала пожертву на храм. Також вона агітувала за кандидата та закликала проголосувати за нього 21 липня.
“Маю доручення пожертвувати на вашу церкву 20 тисяч гривень. Це від Максима Юрійовича Бурбака. Прохання, щоб ви у найближчий період 21 липня прийшли виявити свою волю та проголосували за Максима Юрійовича Бурбака”, — казала жінка на відео. Після цього прихожани в храмі почали співати “Многая літа”.
Щоправда, парафію, де відбувалася агітація, не вдалося визначити на причетність до певної юрисдикції.
Також слід зазначити, що 19 липня у храмі Благовіщення УГКЦ у Коломиї на Івано-Франківщині відслужили подячну літургію з нагоди завершення зовнішніх робіт з відновлення храму. А за реставрацію цієї пам’ятки архітектури взявся благодійний фонд “Покуття” за ініціативи згаданого Андрія Іванчука. Урочисте відкриття храму відбулося в останній день, коли була дозволена політична агітація за кандидатів у депатати.