Симптоматично і важливо, що свою зовнішньополітичну стратегію у релігійному вимірі президент Володимир Зеленський почав з відвідання Константинополя (Стамбулу), де на Фанарі зустрівся з Вселенським Патріархом Варфоломієм.
Про це написав у Facebook директор Департаменту у справах релігій та національностей Андрій Юраш.
“В основі цієї важливості не тільки факт формального продовження дипломатичної лінії, започаткованої ще Леонідом Кучмою, але й сутнісне усвідомлення реалій поточного моменту, в рамках якого саме Константинопольський Патріархат є найвпливовішим формотворчим чинником”, – зазначив Юраш.
Власне, Константинопольська Церква допомогла вирішити найбільшу проблему православного простору в Україні – визнання канонічного статусу тієі юрисдикції, яка хотіла влаштувати своє еклезіальне буття на засадах автокефалії, нагадав чиновник. Вперше ця вимога була артикульована на зборах духовенства Київської єпархії ще 1917 року. Від того часу пройшло більше ста років і було зафіксовано десятки, з них – кілька відносно успішних спроб (1921, 1942, 1989, 1992) утворити самостійну юрисдикцію.
“Крім того, кожен, хто хоче аналізувати ситуацію у православному релігійному просторі України, повинен усвідомлювати, що від 1999 року у нашій державі утворилася стійка більшість (у той час на рівні 27% проти 19%, а зараз реально 54% супроти 16-19%), яка підтримує і зорієнтована саме на помісну, автокефальну традицію. Власне, завдяки автокефалії, отриманій від Константинопольської Церкви (нагадаємо – всі автокефалії у світі були отримані тільки від цієї Церкви), констатована більшість релігійного загалу у нашій Державі змогла реалізувати своє конституційне право на вирішення і задоволення своїх релігійних прав”, – додав Юраш.
Отож, підсумував він, будь-який підрив стосунків з Константинополем “загрожує підривом релігійної стабільності і безпеки у нашій державі”.
“У цьому, власне, й полягає стратегічне та символічне значення сьогоднішньої зустрічі президента Зеленського з Патріархом Варфоломієм, оскільки подовження і розвиток стосунків з Фанаром – основа і запорука релігійної стабільності у Державі. А поза тим, це – і особисті контакти, і синхронізація зусиль України та Фанару на міжнародній арені, і полагодження практичних моментів функціонування Ставропігії Константинопольської Церкви у Києві, і обговорення майбутніх візитів Патріарха Варфоломія у Київ, і перспективи поглиблення релігійного туризму-паломництва, а головне, в прикінцевому варіанті, – це зміцнення і посилення іміджу обох об‘єктів взаємодії у всіх можливих вимірах”, – зауважив Юраш.