“Ви не є [самотні], і ми не збираємось залишати вас на самоті”, – сказав Архієпископ Кіпрський Хризостом Вселенському Патріарху під час служіння Патріаршої співлітургії в Патріаршій церкві святого Георгія на Фанарі, пише Orthodox Times.
За зілька днів після зборів предстоятелів в Аммані, де вони оскаржували привілеї Вселенського Престолу, Архієпископ Кіпрський підкреслив: “Нічого не можна оскаржувати. Якщо ми поглянемо у минуле, то немає Церкви, яка б не отримала користі від Вселенського Константинопольського Патріархату. Крім того, саме Вселенський Патріархат створив нові Церкви. Це неуцтво говорити щось інше […] Вселенський Престол Константинополя несе канонічну відповідальність за життя. Ви, Вселенський Патріарх, це той, хто чинить багато жертв і несе на собі важкий Хрест усіх обов’язків православного світу”, – цитує видання Хризостома.
Читайте також: Гібридний форум в Аммані, або як РПЦ ще на крок наблизилася до самоізоляції
Більше того, Архієпископ Кіпрський також торкнувся дискусії про нову співпрацю між Православними Церквами з метою збереження єдності. Він сказав: “Якби у нас не було Першого в Православній Церкві, ми б шукали його. У нас є Перший, але є рівність. Православна Церква обрала його”.
Своєю чергою, Вселенський Патріарх Варфоломій торкнувся питання автокефалії Православної Церкви України. “Будь-яке оппонування справі автокефалії Православної Церкви України не є канонічним. Однак є такі, хто має намір завдати шкоди новоствореній Православній Церкві України з метою створення світської інституції, яка, з одного боку, діятиме на противагу церковним принципам та традиціям, а з іншого – буде служити іноземним інтересам в явному протиріччі з православною еклезіологією та соборним характером Православної Церкви”, – сказав він.
Читайте також: Гібридний Амман. Підсумки зустрічі для Москви, Константинополя і Києва
Патріарх Варфоломій пояснив, що рішення про надання автокефалії Православній Церкві України “виявило канонічну відповідальність Вселенського Престолу та актуалізувало канонічні рішення, прийняті на Вселенських Соборах”, і що “віддавна так було прийнято”.
“Визнання автокефалії Православної Церкви України іншими Православними Церквами є основною умовою досягнення єдності з православним світом”, – підсумував Вселенський патріарх.
Нагадаємо, 8 березня Вселенський патріарх Варфоломій та глава Кіпрської церкви Хризостом пом’янули ім’я предстоятеля ПЦУ Епіфанія. Напередодні архієпископ Хризостом, який прибув на Фанар на запрошення Варфоломія, оголосив, що для нього немає проблем із визнанням Православної Церкви України.
- 12 жовтня Собор ієрархів Елладської Церкви визнав право Вселенського Патріарха надавати автокефалію, зокрема ПЦУ. Таким чином ЕПЦ стала другою пімісною Церквою, яка визнала українську автокефалію.
- 19 жовтня ім‘я Блаженнішого Митрополита Епіфанія було вперше згадано на Божественній літургії у Салоніках під час співслужіння Вселенського Патріарха Варфоломія та Блаженнішого Архієпископа Афінського і всієї Еллади Ієроніма.
- Лист архієпископа Ієроніма, який 28 жовтня надійшов митрополиту Епіфанію, означає, що Церква Греції вступила в офіційне спілкування з ПЦУ.
- Олександрійський Патріархат став третьою помісною Церквою після Елладської і Константинопольської, яка визнала українську автокефілію.
- 8 листопада Олександрійський Патріарх Феодор ІІ вперше пом’янув митрополита Епіфанія як Предстоятеля ПЦУ за Божественною літургією в храмі Архангела Михаїла у Каїрі.
- 10 листопада 2019 року глава Грецької церкви вперше пом’янув ім‘я Епіфанія під час літургії. Це відбулося під час богослужіння у кафедральному соборі Афін.