Віряни ПЦУ в Арцизі взялися добудовувати каплицю Кипріяна Київського, яку почали зводити ще 12 років тому за часів нині ліквідованої УПЦ КП.
Проте їм почали чинити перешкоди як представники УПЦ КП, так і УПЦ МП (РПЦ в Україні).
Як розповів Релігійній правді священник Владислав Шіман, хвилювання в Арцизі почалися після того, як у жовтні його призначили священником місцевої громади ПЦУ за сумісництвом.
“Там є зареєстрована громада Київського Патріархату, але зараз вони готують документи, хочуть провести збори, щоб офіційно перейти до ПЦУ”, – пояснив священник.
Загадану капличку почали будувати 2008 року. Згідно з документами, у грудні 2008 року було отримано рішення голови райадміністрації про надання згоди на розробку документації.
Містобудівне обґрунтування, про яке йдеться у розпорядженні, – це вид містобудівної документації, в якому відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації визначаються містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки (об’єкта будівництва), обов’язкові для врахування при відведенні земельної ділянки та/або проєктуванні цього об’єкта (Постанова КМУ від 20 травня 2009 р. № 489).
Однак, до офіційного виділення землі справа так і не дійшла.
“На сесії міськради мали виділити землю одночасно УПЦ МП і УПЦ КП. Це було таке “пакетне рішення”. Однак, в результаті Московському Патріархату виділили, а Київському відмовили”, – розповів Шіман.
Відтоді, каже священник, капличку, в якій встигли звести тільки фундамент і стіни, закинули, усе заросло бур’янами, почали збиратися безхатченки і наркомани.
Тепер же, коли віряни взялися розчищати територію, залили бетоном ґанок, зробили сходи і стяжку підлоги, представники ліквідованої УПЦ КП почали закидати їм незаконність таких дій. Найбільш активно виступає «юристка Київського Патріархату», скандально відома одеситка Неоніла Ткаченко. Раніше вона брала участь у спробах захоплення одеського кафедрального собору Різдва Христового в Одесі.
Вона стверджує, що дозвіл на землевідведення для будівництва каплиці 2008 року отримала Одеська єпархія УПЦ КП, яка, як і раніше, зберігає права на об’єкт.
“Повідомляю керівництво Одеської області про те, що Київський Патріархат не надавав дозволу на проведення будь-яких будівельних робіт у місті Арциз Одеської області. Дії депутатів місцевої ради, що виконують вказівки рейдерів, захопили недобуд, і видають себе належними забудовниками, варто розцінювати як самоправство”, – написала Ткаченко у Facebook 24 листопада.
Віряни запевнили отця Владислава, що дозвільні документи на будівництво мають зберігатися в єпархії. Однак секретар Одеської єпархії ПЦУ (колишньої УПЦ КП) їх у церковних архівах так і не знайшов. Священник припускає, що вони могли “загубитися” під час переходу церковної структури до ПЦУ і перебувати на цей час у руках прихильників ліквідованої УПЦ КП.
На користь цієї версії свідчить і те, що в архівах не знайшлося й статуту релігійної громади в Арцизі, який робився в трьох екземплярах. Оригінал залишився в ОДА, одну копію зберігають представники парафії, а друга копія мала зберігатися у єпархії. Однак, її скоріш за все, забрали разом із розпорядженням Арцизької РДА про дозвіл на розробку містобудівного обґрунтування (дивитись фото вище).
Також отець Владислав вказує на те, як дії представників УПЦ КП синхронізувалися з Московською Церквою. “Як я зявився там, приїхав священник УПЦ МП і сказав, що люди будуть бунтувати. Я на те не звернув уваги. Кажу: ви маєте своє, а ми – своє. До чого такі розмови”, – пригадав священник.
Але згодом, у понеділок, 23 листопада, погрози священника МП були втілені у життя.
“Коли ми поставили двері і вже почали накривати дах, приїхав священник Московської Церкви, благочинний Василь Гасинець з юристкою Одеської єпархії УПЦ МП Оксаною Колотенко (вона раніше чинила тиск на українську православну громаду в Сараті, – ред.). Вони з’явилися з поліцією і заявили про захоплення каплиці”, – розповів Шіман.
Отець Владислав не міг бути присутнім під час цього дійства, оскільки хворіє на COVID, і має дотримуватися режиму самоізоляції. Однак, йому вдалося поговорити з поліцейским телефоном.
“Він сказав, що ми припиняємо будівництво до з’ясування обставин. Я намагався йому пояснити, що цього не можна робити, тому що, по-перше, немає відповідного рішення суду, а по-друге, ми просто продовжуємо бдівництво, а не щось нове будуємо. Але ні, і все”, – поділився священнослужитель, додавши, що за словами очевидців, роботою поліції повністю керувала юристка МП Колотенко.
За словами священника, на цей час нібито відкрито карну справу, у рамках якої вже викликали на допит одного з тих людей, які допомагають з будівництвом.
Роботи наразі зупинені, оскільки люди, які допомагають розбудові церкві безкоштовно, не хочуть мати проблем із поліцією, каже Шіман.
Священник ПЦУ наголосив, що МП не претендує на саму капличку, а просто хоче завадити розбудові Української Церкви у місті. На цей час в Арцизі є три храми і всі вони належать Російській Церкві в Україні.
За чутками, каже священник, новий голова Арцизької ОТГ хоче побудувати на цій земельній ділянці стадіон, тому не допустить зведення каплиці.
“Не знаю, так це чи не так, але я дуже сподіваюся на допомогу на різних рівнях, тому що своїми силами ми не можемо нічого вдіяти. Поліція не мала жодного права заборонити будівництво. Навіть у Криму росіяни і то через суди декілька років намагаються знести храм, який побудував владика Климент. А тут без жодного судового рішення поліція нам забороняє будувати”, – нарікає отець Владислав.
Нагадаємо, що священник Владислав Шіман є настоятелем храму, який перший на Одещині разом з громадою перейшов до ПЦУ. Раніше в інтерв’ю Релігійній правді він розповідав, що разом з ним до ПЦУ мали перейти ще 4-5 парафій, але поки не наважились.
Детальніше про те, як священник ухвалив непросте рішення про перехід до ПЦУ читайте в інтерв’ю отця Владислава: Я вже не міг молитися за тих, хто благословляє вбивство наших пацанів