Австрієць залишив спадок французькому селу Ле Шамбон на знак вдячності за порятунок в час Голокосту. Про це пише Світогляд з посиланням на bog.news.
За часів Голокосту жителі села Ле Шамбон-сюр-Ліньон на південному сході Франції захищали тисячі євреїв.
Австрієць Ерік Швам був одним із тих людей, хто отримав укриття в цьому селі. Він був уродженцем Відня, прибув в Ле Шамбон-сюр-Ліньон в 1943 році як біженець разом зі своїми матір’ю, батьком і дідом.
Тоді місцевий пастор Андре Трокме разом зі своєю дружиною Магдою допомагали багатьом єврейським біженцям отримати притулок і сховатися від нацистів.
Ще в 1940 році загальна чисельність населення цієї місцевості, включаючи навколишні села, становила всього близько 5000 осіб. Місцеві жителі робили все, щоб допомогти врятувати до 5000 євреїв від депортації до нацистських концтаборів.
Пастор закликав свою громаду переховувати всіх, хто рятується від нацистських переслідувань, кажучи їм: «Ми будемо чинити опір щоразу, коли наші противники вимагають від нас покори всупереч Євангелію». Члени церкви відгукнулися, зголосившись заховати євреїв.
Коли в село приїжджало ще більше євреїв, пастор питав, чи захоче хтось із його прихожан прийняти їх. Добровольців завжди вистачало. Зрештою, люди створили підпільну мережу, щоб допомогти євреям безпечно перетинати швейцарський кордон.
Під час обшуків в селі нічого не знайшли. Офіційні особи зажадали, щоб пастор припинив всяку діяльність з порятунку євреїв. Його відповідь була такою: «Ці люди прийшли сюди за допомогою і дахом. Я їх пастир. Пастух не залишає свого стада. Для мене всі люди важливі».
Зрештою пастора Андре заарештували. Він був звільнений через десять днів і провів решту днів війни в підпіллі. Рятувальна операція тривала без нього.
Після війни Ерік Швам повернувся до Австрії, щоб жити спокійним життям. Однак, він ніколи не забував жителів Ле Шамбон, які врятували його життя. В знак подяки за порятунок австрієць залишив селу спадок на суму понад 2 мільйони доларів.
У післявоєнному документальному фільмі один з жителів села сказав: «Ми захищали євреїв не тому, що були героїчним народом. Ми допомогли їм, тому що це було проявом людяності».