Новообраний Сербський Патріарх Порфирій не проти української автокефалії в принципі, але не готовий наразі займати якусь зі сторін. Про це написав у своєму блозі відомий український богослов, архімандрит Кирило Говорун.

“Я особисто з новообраним сербським патріархом незнайомий, але його добре знають мої друзі і колеги у шведській академії святого Ігнатія. У 2016 році він отримав тут престижну премію святого Ігнатія — у певному сенсі богословського Нобеля. Він дуже цим фактом пишався. Свою промову під час отримання премії він присвятив правам людини. І тим самим продемонстрував, що європейські цінності для нього — не пустий звук. Останні роки він здійснював служіння у країнах Євросоюзу — Словенії та Хорватії, де завоював довіру не лише сербської громади, але й більшості, яка до сербів зазвичай ставиться з недовірою”, – зазначив Кирило Говорун.

За його словами, це не значить, що обраний патріарх Порфирій прозахідний, але він і не антизахідний, також він не сербський націоналіст. “У цьому сенсі оцінки його як прихильника президента Вучіча неточні. В Афінському університеті він писав докторат про св. Іоана Золотоустого. Тобто йому нечужі ідеї нон-конформізму. Я би його назвав обережним конформістом”, – зазначив богослов.

Він вважає, що Порфирій перебуває рівно посередині різних груп в Сербській Церкві, зокрема промосковської та проконстантинопольської.

“Наскільки мені відомо, він не проти української автокефалії в принципі, але не готовий наразі займати якусь зі сторін.

Його вважали маріонеткою митрополита Бачського Іринея, який займає більш промосковську позицію. Але я впевнений, для Порфирія зараз нагода вийти з тіні Іринея. Цьому сприяє навіть сама процедура обрання патріарха — жеребкуванням. Тепер він точно нікому нічого не винен — і в першу чергу Іринею”, – зазначив Кирило Говорун.

Comments are closed.