Папа Франциск прийняв архієпископа і митрополита Гайдудорозького, главу Греко-Католицької Церкви в Угорщині Фюлепa Кочішa на особистій аудієнції у Ватикані. Про це повідомляє Закарпаття. онлайн.
Як повідомляє сам Ф.Кочіш, він пріоритетно “попросив Святішого Отця поговорити про ситуацію Греко-Католицької Церкви на Закарпатті”. Виявляється, представника однієї з угорських церков надзвичайно стурбував “сильний український вплив” в Мукачівській Греко-Католицькій єпархії і, відповідно, його передусім цікавило донести до Папи тему недопущення єдності греко-католиків Закарпаття з УГКЦ.
При цьому Ф.Кочіш допустився прямого обману Папи Франциска, заявивши під час розмови, що “єпархія завжди була безпосередньо підпорядкована Папі Римському”, що Мукачево (МГКЄ – ред.) завжди мало “незалежність, яка, виходячи з історії, завжди належала йому, оскільки єпархія завжди була безпосередньо підпорядкована Папі Римському”.
При цьому відомо, що для Угорщини питання МГКЄ завжди було передусім політичним і щоразу, коли Закарпаття входило до складу цієї держави, остання добивалася від Ватикану ліквідації незалежності МГКЄ і підпорядкування її угорським архієпископам. І навпаки, вимагала повернення МГКЄ статусу sui iuris, як тільки втрачала наші землі.
Як повідомляло Закарпаття онлайн, на середину 1995 року завдяки активності тогочасного Апостольського нунція в Україні архієпископа Антоніо Франко Конгрегація східних церков підготувала проект Декрету про утворення Ужгородської (або Мукачівської) митрополії у складі Верховної Архієпископської церкви. З ухваленням цього декрету Ватикан готовий був визнати юрисдикцію глави Української Греко-Католицької церкви над усією територією України та покласти край спробам втягувати себе в різні політичні ігрища довкола існування в Україні двох помісних греко-католицьких церков. Проте, як відомо, цей проєкт через несподіваний спротив частини тогочасного керівництва Мукачівської Греко-Католицької єпархії не був реалізований.
Варто додати, що ще більшою мірою задумане не вдалося реалізувати завдяки потужному угорському лобі у Ватикані.
Нині історію хочуть повторити і Угорщина докладає величезних зусиль, аби не допустити єдності Закарпаття з рештою України, зокрема в питанні статусу МГКЄ.
Що є ще одним беззаперечним фактом прямого втручання цієї держави у внутрішні справи України, йдеться в матеріалі.