Уночі 20 листопада у Бородянці під храмом Святого Архістратига Михаїла зібралися кількадесят місцевих активістів і військовослужбовців, щоб остаточно виселити з храму попів Московської Церкви. Вони мали звільнити будівлю ще влітку, проте досі не вибралися. Через це релігійна громада ПЦУ не могла використовувати храм для богослужінь.

Про це пише Главком.

Настоятель храму Віктор Талько, відомий співпрацею з окупантами, не прийшов на виселення, однак і без цього натовп прихожан УПЦ МП виступив «живою стіною» проти активістів і правоохоронців. Останні приїхали до храму, аби не допустити сутичок і бійок, хоча без останніх не обійшлося.

Священник-колаборант Віктор Талько, відомий тим, що радо зустрічав окупантів і допоміг їм організувати у храмі катівню, не поспішав покидати приміщення. Зокрема, він в обхід закону спробував «подарувати» храм новоствореній ТОВ. В результаті на дверях храму змінили замки, а саму будівлю він фактично почав вважати своєю.

Військовослужбовець Андрій Гайдай, який перебував на нічних зборах під храмом, розповідає журналістам «Главкома»: прихильники Талька почали приїжджати до храму ще о третій ночі, хоча інформація про «кінцеве виселення» російських попів була закритою – її повідомляли лише правоохоронним органам, аби ті проконтролювали законність процесу.

«Попри рішення громади перейти до ПЦУ, яке було ухвалене ще у серпні цього року, колаборант Віктор Талько спробував відібрати у громади храм. Він знайшов підставну ТОВ, оформив договір дарування усього майнового комплексу. Тобто хоч це офіційно власність громади – він від імені громади оформив договір так, що дарує церкву й разом з нею землю цій фірмі. Щобільше – ці попи знаходять нотаріуса, який їм це легалізує, хоча це порушення законодавства. Сьогодні уночі був так званий «контрольний захід» – люди зібралися, щоб остаточно прогнати з храму попів і релігійна громада ПЦУ змогла користуватися будівлею. Бо коли вони зробили ці документи про «дарування» й фактично захопили храм – вони змінили замки в ньому», – пояснює Андрій Гайдай.

Разом з тим під стінами храму уночі почали збиратися й прихильники Московського патріархату. Словесні перепалки перейшли в агресивні висловлювання парафіян. Деякі з захисників Московської церкви лізли в бійку попри те, що на захист Талька і його священників зібралися переважно пенсіонери.

«Людей парафіяни УПЦ МП обливали незрозумілою речовиною, схожою на воду з сіллю – мене також облили. Вони й билися, попри те, що там у більшості були бабусі чи молоді дівчата. Хлопців було небагато – близько 10 чоловіків призивного віку. Вони штовхалися, але не те щоб розпускали руки», – розповідає військовослужбовець.

Правоохоронців, які перебували біля храму в Бородянці, викликали заздалегідь. Насамперед, щоб уникнути перерахованих вище сутичок і скандалів. Проте на місці поліцейським довелося завадити священникам УПЦ МП повиносити з храму ікони.

«Попи уночі, вже коли зібрався натовп, почали виносити з храму ікони й інше церковне приладдя. Винесли не все – поліція їм не дала це зробити, хоча деякі ікони все ж забрали. Тому зараз ми чекаємо підписання договору церковної громади ПЦУ з охоронною фірмою, щоб вони слідкували за храмом і щоб з нього нічого не зникало», – каже Андрій Гайдай.

Як повідомляла  РП, Служба безпеки розслідує факти колабораційної діяльності настоятеля храму УПЦ МП у селищі Бородянка Віктора Талька. Перевіряються дані про його можливе сприяння рашистам у примусовому вивезенні до Білорусі майже 100 мешканців Київщини під час тимчасової окупації регіону, повідомляють у СБУ.

Крім того, співробітники СБУ розслідують обставини функціонування російської катівні на території храму, яким опікується Талько. За попередньою версією слідства, клірик запропонував окупантам використовувати підвальне приміщення релігійної установи для ув’язнення учасників руху опору.

Як повідомляла РП, у селищі Бородянка Київської області парафія Храму Святого Архістратига Михаїла у неділю, 9 липня 2023 року, перейшла від УПЦ МП до ПЦУ.

Згодом стало відомо, що священник УПЦ МП Віктор Талько, котрий під час окупації Бородянки на Київщині росіянами облаштував катівню у підвалі храму, за підтримки своїх прибічників намагається привласнити майно релігійної громади. Право власності на храм він перереєстрував на приватне підприємство.

 

Comments are closed.