Предстоятель Православної Церкви України Митрополит Епіфаній 24 листопада 2024 року у древньому Спасо-Преображенському соборі звершив молебень за перемогу України над агресором.
Про це повідомляє пресслужба ПЦУ.
Спасо-Преображенський собор — один з найдавніших храмів Русі. Розташований в історичному середовищі Чернігова, у центрі колишнього дитинця. Будівництво собору було розпочато приблизно у 1033 – 1034 роках за розпорядженням першого відомого за літописами чернігівського князя Мстислава Володимировича. Вперше літописи згадують про «церкву святого Спаса» у 1036 році.
Спільно з Предстоятелем молилися керуючий єпархією єпископ Антоній, архієреї та духовенство, захисники Батьківщини, віряни, а також Голова Чернігівської ОВА Вʼячеслав Чаус, гендиректорка Національного заповідника “Чернігів стародавній” Наталія Реброва.
Предстоятель Православної Церкви України також підніс молитви за захисників та захисниць Батьківщини й наприкінці молебня звернувся до вірян із Першосвятительським словом.
“Сьогодні ми дякуємо Богові, що Він сподобив нас піднести молитви в цьому древньому Спасо-Преображенському соборі. Поступово, як ми бачимо, Господь допомагає і сприяє нам утверджувати нашу визнану помісну Українську Православну Церкву. І всі історичні памʼятки, всі історичні собори, лаври й монастирі повинні належати саме помісній Українській Церкві, тому що це є надбанням нашого українського народу, це є надбанням нашої з вами української історії.
Ми молимося і благаємо Бога про перемогу та віримо, що незабаром Господь сподобить нас цього великого дару”, – сказав Митрополит Епіфаній.
Окрім цього Предстоятель висловив вдячність керуючому єпархією владиці Антонію, Голові ОВА, гендиректорці Національного заповідника та духовенству за розбудову й утвердження Православної Церкви України на Богом благословенній Чернігівській землі.
На завершення Першосвятительського візиту Митрополит Епіфаній відвідав Троїцько-Іллінський монастир, де спочивають мощі Чернігівських святих.
Як повідомляла РП, у березні 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики України не продовжило Чернігівській єпархії Української православної церкви Московського патріархату оренду комплексу старовинних церков на території Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Йдеться про Троїцький монастир XVII-XVIII століть, Єлецький монастир XII-XVII століть і Спасо-Преображенський собор XI століття, які раніше єпархія безкоштовно займала за договорами оренди. Востаннє такі документи було підписано 2016 року, і термін їхньої дії закінчився у вересні 2021 року, після чого Мінкульт відмовився продовжувати таку благодійність щодо попів московської церкви.
У листопаді минулого року держава повернула з тривалого тимчасового користування 18 об’єктів Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
Господарський суд Чернігівської області 23 січня 2024 року відхилив позов у двох справах управління Чернігівської єпархії УПЦ МП щодо продовження договорів безоплатного користування об’єктами архітектури національного значення. Мова йде про Спасо-Преображенський собор та комплекс споруд Троїцького монастиря в межах НАІЗ “Чернігів Стародавній”.
Як повідомляла РП, для відновлення Спасо-Преображенського собору в Чернігові, в якому тривалий час хазяйнувала УПЦ МП, знадобиться близько десяти років.