Свято-Духівський скит в Почаєві, в якому наразі господарює УПЦ МП, має заселити Українська Церква, там мають бути монахи Православної Церкви України.
Про це сказав митрополит Тернопільський і Кременецький Православної Церкви України Нестор Суспільному, коментуючи заснування чоловічого монастиря ПЦУ в Почаєві.
“Це скит Свято-Успенської Почаївської лаври, який на цьому місці є вже багато століть. Але до цього часу він був у складі московського патріархату. Так як це є древній монастир, то його приміщення є пам’яткою архітектури, і, як завжди, московський патріархат, коли отримує в користування пам’ятки архітектури, то починає їх руйнувати, перебудовувати і робити їх не в тому вигляді, як це бачить держава, як це бачать ті, хто зберігають історичну спадщину, а так як це вони бачать”, — зазначив митрополит.
За словами митрополита, було знайдено дуже багато порушень.
“Були порушення в тому, як московський патріархат користується приміщеннями Свято-Духівського скита Пачаєва. Тривають суди: держава, Кременецько-Почаївський державний архітектурний заповідник. Майже закінчуються судові засідання і є рішення щодо більшості споруд, що належать до комплексу. Держава, народ і люди хочуть, щоб ці приміщення не пустували, щоб ці храми діяли і в монастирі було життя, щоб там були богослужіння і жили монахи. Тож є така думка, щоб Українська Церква заселила цей монастир, і щоб там були монахи Православної Церкви України”, — розповів митрополит Тернопільський і Кременецький ПЦУ Нестор.
Думаю, що з часом братія буде зростати.
“Орієнтовно монастир розрахований на 30 монахів. Я не готовий сказати, скільки їх буде одразу, але думаю, що з часом братія буде зростати. Всі монастирі починаються з малої кількості. Жоден не почався з десятка монахів, завжди починалося з декількох, але поступово братія збільшувалася і я думаю, що так так само буде і по Свято-Духівському монастирі міста Почаїв”, – зауважив владика.
Митрополит Нестор сказав, що попереду процес юридичного оформлення.
“На Синоді було прийнято рішення про створення монастиря, поки що як юридичної особи. Процес реєстрації буде займати декілька місяців, але так як вже, фактично, сьогоднішній день ці суди вже йдуть до завершення, то процес реєстрації вже розпочався. І коли ці приміщення перейдуть державі, ми будемо готові підписувати з державою якісь домовленості про те, як храми і келійні корпуси будуть використовуватися”, – зазначив митрополит.
За словами митрополита ПЦУ, цей монастир повинен бути осередком українського православного духу.
“Довгий час там, як і в Почаївській лаврі, людям розповідали, що треба бути разом з Москвою, треба бути разом з братським, як вони кажуть, народом. Тому я думаю, що цей монастир стане тим монастирем, який буде виховувати людей, які будуть туди приходити в дусі любові до Бога, до України і спільною молитвою, я думаю, що це додасть ще одну цеглинку в нашу перемогу”, – наголосив він.
На запитання, чи зможуть за бажанням туди переходити монахи з УПЦ МП, митрополит Нестор відповів: “Так, звичайно, якщо вони дійсно будуть переконані, якщо вони зрозуміють, що вони хочуть бути з Україною, з українською церквою, з радістю ми всіх і будемо приймати”.
Як повідомляла РП, Синод ПЦУ ухвалив рішення про створення Почаївського Свято-Духівського чоловічого монастиря на Тернопільщині та Ставропігійного Свято-Троїцького Дунковицького чоловічого монастиря, який підпорядковуватиметься безпосередньо Предстоятелеві ПЦУ. Про це йдеться в документах Синоду ПЦУ, засідання якого відбулося 2 лютого 2025 року в Києві.
Також Синод призначив митрополита Тернопільського і Кременецького Нестора настоятелем новоствореного монастиря.
Що відомо про комплекс будівель Свято-Духівського монастиря Свято-Успенської Почаївської Лаври
14 серпня 2024 року Господарський суд Тернопільської області 14 серпня 2024 року прийняв рішення повернути комплекс будівель Свято-Духівського монастиря Свято-Успенської Почаївської Лаври у власність держави. Це рішення скасували попереднє рішення органу місцевого самоврядування про передачу майна у власність релігійної організації та підкреслює важливість дотримання законодавства у питаннях розпорядження культовими спорудами. Після того Почаївська міська рада та УПЦ МП подали апеляції на це рішення суду.
Проте 31 жовтня Західний апеляційний господарський суд відхилив апеляцію УПЦ МП і залишив у власності держави будівлі Свято-Духівського монастиря Почаївської лаври на Тернопільщині.