На Черкащині Смілянська окружна прокуратура забезпечила виконання судового рішення про повернення державі Успенського собору, збудованого 1144 року в Каневі.

Як розповіли УМ у Черкаській обласній прокуратурі, вони ініціювали повернення цієї видатної пам’ятки архітектури, яка була у власності УПЦ МП.

«Тепер в інтересах Української держави прокуратура повернула з постійного користування УПЦ МП землю історико-культурного призначення, на якій розташований Успенський собор. Цікаво, що на цю земельну ділянку без будь-якого погодження з органами охорони культурної спадщини було незаконно змінено цільове призначення на землі громадської забудови», — розповідають у прокуратурі Черкаської області.

Тепер на виконання рішення суду за позовом прокурора скасовано державний акт на право постійного користування землею УПЦ МП та державну реєстрацію земельної ділянки з незаконним цільовим призначенням у Державному земельному кадастрі.

Водночас за рішенням Господарського суду Черкаської області Успенський собор зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на МКСК з подальшою передачею в оперативне управління Шевченківському національному заповіднику.

Останні 20 років храм незаконно перебував у власності Української Православної Церкви Московського Патріархату.

Собор було засновано в 1144 році за кошти князя київського Всеволода Ольговича, споруда пережила безліч історичних випробувань — монголо-татарські навали, руйнування турками і татарами, а також неодноразові відбудови українським козацтвом.

У XVIII столітті храм відновили і він став частиною чоловічого монастиря.

У соборі проходила панахида за страченим у Львові гетьманом Іваном Підковою та відспівували Тараса Шевченка перед його похованням на Чернечій горі.

У серпні минулого року в Каневі 450 парафіян Успенського собору проголосували про вихід з Української Православної Церкви Московського Патріархату і обʼєднання з Православною Церквою України.

Як повідомляла РП, суд зобовʼязав Київську митрополію УПЦ МП повернути в державну власність обʼєкт культурної спадщини національного значення — Успенський (Георгіївський) собор ХІІ століття.

У 2003 році виконавчий комітет Канівської міської ради дозволив Українській Православній Церкві Московського Патріархату оформити право власності на собор. Потім УПЦ МП зареєструвала право колективної власності на нього.

Прокурори в суді довели, що передача обʼєкту була незаконною, оскільки українське законодавство встановлює пряму заборону на відчуження памʼяток культурної спадщини, які перебувають у державній власності.

Суд визнав незаконними рішення виконкому Канівської міськради та свідоцтво про право власності на будівлю за УПЦ МП. Це скасувало і рішення, і державну реєстрацію речового права на обʼєкт культурної спадщини національного значення. Орієнтовна вартість будівлі собору перевищує 8,5 мільйона гривень.

Comments are closed.