Комісія Мінкульту не має на меті “перевіряти святість мощей”, як це подають прокремлівські ресурси. Огляд проводять обережно й шанобливо з молитовним супроводом священника.

Про це розповів Україні православній один із членів комісії, створеної Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, яка проводить дослідження у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра».

За словами джерела, довкола роботи комісії багато маніпуляцій і пропаганди.

«Ми, звичайно, бачимо увесь відверто заангажований підтекст та маніпуляції, на яких ґрунтується критика роботи нашої комісії. Усі порівняння з тим, що робили більшовики, є нічим іншим, як пропагандою та примітивною грою на почуттях необізнаних вірян. У комісії не було і немає мети «перевіряти святість» мощей чи, тим більше, їх зневажити.

Усі добре усвідомлюють, що мощі – це унікальна національна духовна та історична спадщина і святиня для мільйонів вірян. Тож держава має оглянути та зрозуміти для себе, що з цих святинь було передане для вшанування Церквою у 80-х, що є зараз і в якому стані. Члени комісії беруть описи того, як виглядали мощі у 1926 році, потім порівнюють з останньою звіркою у вісімдесятих роках.

Також потрібно дослідити стан повітря та вологість в печерах, щоб з’ясувати, чи не потрібні антгрибкові заходи для їх збереження”, – зазначає джерело.

За його словами, огляд проводять обережно і шанобливо з молитовним супроводом капелана, а в роботі комісії беруть участь авторитетні науковці.

“Уже проведено огляд мощей преподобного Ісакія Печерського, і робота комісії триває. Огляд проводиться дуже обережно та шанобливо. Перед тим як відкрити раку, православний священник-капелан (він не є офіційним членом комісії) читає молитви, він фактично молитовно супроводжує процес.

Серед самих членів комісії є серйозні науковці. Приміром, учений, якого дехто називає «ветеринаром», насправді є професором, який брав участь у ребальзамуванні тіла Пирогова. Тому він добре знає, як підходити саме до таких збережених нетлінних останків, як мощі», – зазначив один з членів комісії.

Як повідомляла РП, Міністерство культури та стратегічних комунікацій створило комісію з перевірки наявності та визначення історичної і наукової цінності останків святих у Києво-Печерській лаврі. До 30 травня 2025 року комісія має здійснити перевірку наявності останків святих в гробницях Ближніх і Дальніх печер Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», визначити історичну і наукову цінність останків святих, про що скласти відповідні документи.

28 березня, коли почалася робота комісії, прокремлівські ресурси поширили інформацію про нібито силове захоплення території заповідника «Києво-Печерська лавра», поліція заявила, що це не відповідає дійсності. “Провокативна інформація, яка шириться деякими телеграм-каналами про нібито силове захоплення території заповідника, не відповідає дійсності», – зазначили правоохоронці.

Як відомо, 31 грудня 2022 року закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів  Українською православною церквою МП. Успенський собор і Трапезну церкву повернули державі. У відповідь УПЦ МП подала позов до суду.

Comments are closed.