7 липня ПЦУ вшановує пам՚ять преподобних отців Іова та Феодосія Манявських. Ці святі були канонізовані Українською Церквою в липні 2004 року і шануються як великі подвижники, наставники у чернечому житті, як засновники унікального Манявського Скиту на Прикарпатті, який ще називають Українським Афоном.

Про це розповіли в ПЦУ.

Фото: karpaty.love

Преподобний Іов (в миру Іоан Княгиницький) народився в містечку Тисмениця на Івано-Франківщині. Спочатку навчався в школі Унівського монастиря, а потім як найкращий учень був направлений в Острозьку академію, де залишився викладати. Проте його життя назавжди змінила зустріч з делегацією афонських ченців: вражений їх ревною вірою в Господа, він вирішив роздати усе майно бідним і прийняти чернечий постриг на Афоні. Вчинивши це, він впродовж 12-ти років був ченцем на Святій Горі, а потім повернувся на Прикарпаття й розпочав справу заснування і відновлення монастирів на рідній землі.

До преподобного Іова в 1608 році прийшов ієродиякон Феодосій, якого отець відразу виокремив серед інших, бачачи в ньому велику ревність і смирення. Феодосій став невтомним помічником преподобного Іова в усіх монастирських трудах і потребах. За благословенням Божим стараннями подвижників було збудовано монастир, і до свята Воздвижения Чесного Хреста в 1612 році було освячено монастирський храм.

Коли преподобний Іов, бажаючи поклонитися Києво-Печерським святим, пішов на якийсь час у Київ, то залишив отця Феодосія ігуменом цього монастиря зі словами: «Будь пастирем і духівником нашим, тобі належить бути ігуменом, а я буду тобі допомагати, доки буду жити». Отець Феодосій мудро керував обителлю, збільшуючи число її братії та дбаючи про їх належне облаштування. Під його керівництвом у скиту була побудована велика соборна Воздвиженська церква, а скит від Константинопольського патріарха Тимофія отримав ставропігію.

Наприкінці 1621 року засновник Манявської обителі 70-літній Іов занедужав і після нетривалої хвороби в грудні спочив у Бозі. Він був похований братією у притворі соборного храму Манявської обителі.

Преподобний ігумен Феодосій продовжував опікуватись життям ченців, а в 1628 році взяв участь у скликаному першому після подій Берестейської унії Соборі Київської Митрополії, що відбувся у Михайлівському Золотоверхому монастирі в Києві та ствердив її вірність православʼю. Упокоївся преподобний Феодосій в жовтні 1629 року, тіло його було покладене поруч із чесними останками його наставника, преподобного Іова.

Мощі цих святих отців і нині зберігаються у Хрестовоздвиженському храмі Манявського монастиря. Щороку до цієї обителі 7 липня, в соборний день пам’яті преподобних Іова та Феодосія Манявських, звершується велелюдна проща.

Comments are closed.