«Я відчуваю біль і сором через те, що сталося. Очікую вас усіх у Ватикані, аби разом про це поговорити і постановити, як відбудувати церковну спільноту, правду і справедливість». Так написав Папа Франциск до чилійських єпископів, які зібралися на 115 пленарне засідання Конференції єпископату Чилі, після візиту туди архиєпископа Чарльза Шіклуни, пише CREDO.
У лютому ц.р. архиєпископ Шіклуна розслідував справу єпископа Осорно — Хуана Барроса. Його звинувачували в тому, що він довгі роки приховував сексуальні зловживання священика цієї дієцезії, о. Фернандо Карадіми. Папа сказав, що почувається співвинним у скоєнні помилок в оцінці та усвідомленні ситуації, що там постала, зокрема через брак точної та зваженої інформації.
Водночас він просив про вибачення у тих, кого зранили, висловлюючи прагнення особисто з ними зустрітися. На вступі до свого листа (за датою 8 квітня, оголошений 11 квітня) Папа заявив, що написав його, ознайомившись зі змістом 2,3 тисячі сторінок матеріалів, які переказали йому двоє його посланців. (Окрім архиєпископа Шіклуни, там ще був о. Жорді Бартоломеу Фарнос із Конгрегації віровчення.)
Святіший Отець запевнив єпископів у своїй молитві за них та у готовності розділити з ними переконання, що «нинішні труднощі також є нагодою повернути довіру до Церкви, довіру, порушену нашими помилками та гріхами, і вилікувати рани, що не перестають кривавити в усьому чилійському суспільстві».
На переконання Франциска, це неможливе без молитви і братерства, тому в ІІ Великодню неділю, яка є святом Божого Милосердя, «я пропонує ці роздуми, прагнучи, аби кожен з вас супроводив мене у внутрішній мандрівці, яку я відбуваю останніми тижнями». Ідеться про те, щоби «Святий Дух провадив нас своїм даром, а не щоби нами керували наші інтереси або, ще гірше, наша поранена пиха», — підкреслив Папа.
Він прагне говорити з єпископами «не про певність, а тільки про те, що Господь дозволяє нам пізнавати на щодень: про радість, мир, прощення наших гріхів та діяння Його благодаті». Святіший Отець подякував своїм посланцям за їхню «величезну працю спокійного та співчутливого вислухання 64 свідків» як у Нью-Йорку, так і в Сантьяго-де-Чилі.
Пізніше, коли вони переказали йому зібрані відомості, а зокрема після їх юридичної та душпастирської оцінки, «визнали у розмові зі мною, що були пригнічені болем стількох жертв серйозного зловживання сумлінням і владою, особливо ж сексуальних зловживань, скоєних різними богопосвяченими особами вашої країни щодо неповнолітніх, чию невинність вони вкрали».
Подібну сердечну вдячність він висловив також і тим, «хто чесно, мужньо і в дусі відчуття Церкви старався зустрітися з моїми посланцями тапоказали їм рани своєї душі».
Папу про це повідомили обидва його представники, говорячи про зустрічі у Нью-Йорку і в Сантьяго з деякими єпископами, священиками, дияконами та мирянами в дусі «зрілості, поваги і ввічливості», попри всі побоювання. Водночас Папа звернув увагу на те, що протягом цього особливого візиту «не було спокуси перетворити цю делікатну місію на медіальний цирк».
Він подякував різним організаціям та засобам комунікації за їхній професіоналізм у висвітленні цього делікатного питання, дотримуючи при цьому права громадян на інформацію та добре ім’я свідків.
«Тепер, уважно ознайомившись із документами згаданої “спеціальної місії”, я хочу підтвердити, що всі зібрані в них свідчення говорять без прикрас, без перекручування або підмалювання фактів, про багато розіп’ятих життів, і визнаю, що це викликає в мені біль і сором», — написав Папа Франциск.
Він «смиренно» попросив єпископів, зібраних на їхньому пленарному засіданні, про співпрацю та допомогу в розпізнанні засобів, які треба вжити у коротко-, середньо- і довготривалому вимірах, «аби повернути церковну спільноту в Чилі заради виправлення згіршень, наскільки це можливо, і відбудови справедливості».
Франциск заявив, що збирається запросити адресатів свого листа до Рима, аби розмовляти про висновках, що випливають із цього візиту, і про свої спостереження. У його планах це має бути «братня зустріч, без упереджень ані попередніх задумів», а єдиною її метою має стати «висвітлення правди у нашому житті».
Папа залишив секретаріатові чилійського єпископату свободу в усталенні дати такого візиту. На завершення листа Святіший Отець визнав, і попросив «точно це переказати», що він «скоїв серйозні помилки в оцінці та розгляді ситуації, зокрема через брак детальної та зваженої інформації». Папа запевнив, що прагне перепросити «всіх тих, кого зранив», і висловив побажання сказати їм це особисто, найближчими тижнями, під час зустрічей із представниками осіб, із якими розмовляли його посланці.
«Очікуючи на повідомлення від вас і просячи архиєпископа Сантьяго, Сільву Ретамалеса, голову Конференції єпископату Чилі, якомога швидше оприлюднити цей лист, я вділяю вам своє благословення і прошу вас, щоб ви не переставали молитися за мене», — закінчив своє послання Папа Франциск.