Східні католицькі Церкви є не лише багатством для усієї Католицької Церкви, але й незамінними, щоб вказати на правильні орієнтири для плідного екуменічного діалогу.
Про це йдеться у доповіді кардинала П’єтра Пароліна, Держсекретаря Святого Престолу, яку він представив на зустрічі східних католицьких ієрархів Європи, яка проходить у Римі з 12-14 вересня, повідомляє офіційний сайт УГКЦ.
Кардинал також пояснив специфіку ватиканської дипломатії, яка об’єднана з темою екуменізму через спільний метод у дипломатії та екуменічному діалозі. «Цей метод не має жодної іншої альтернативи», – говорить кардинал.
У своїй доповіді кардинал Паролін поставив запитання: якою є роль Східних католицьких Церков Європи в актуальній геополітичній конфігурації між екуменізмом та дипломатією? Щоб відповісти на це запитання, – вважає головний дипломат Апостольського престолу, – потрібно взяти до уваги «особливість розташування самих Східних Церков».
«Майже всі вони знаходяться на території геополітичних напруг. Від Близького Сходу до Східної Європи та Індії Східні католицькі Церкви разом з православними братами та іншими конфесіями живуть у небезпечних для християн зонах», – наголосив Держсекретарь Святого Престолу.
Другим важливим елементом є історія Східних Церков. Кардинал Паролін зауважив «особливу любов Східних Церков слов’янського походження до апостольського Престолу, яку вони засвідчили стражданнями та переслідуваннями, даруючи Церкві та світові найкращі свідчення мучеництва».
Третім аспектом, який визначає роль Східних Церков в сучасних процесах екуменічного діалогу, є сама природа цих Церков. «Східні католицькі Церкви є цінними в екуменчному діалозі саме через їхнє існування як зустрічі із православними Церквами».
Кардинал Паролін назвав «утопічним чи навіть божевільним те, що в певних середовищах саме існування Східних католицьких Церков трактується як перешкода в екуменічному діалозі».