10 жовтня було заарештовано 61-річного пастора Івана Дем’яненка, директора дитячого християнського центру-інтернату “Надія” в смт Приазовське Запорізької області.

Рішенням суду від 12 жовтня підозрюваному обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою протягом 60 діб, можлива застава – майже мільйон гривень, повідомляє “Релігія в Україні” з посиланням на Gcshelp.org.

Пастору інкримінують ч. 3 ст. 149 Кримінального кодексу України про торгівлю людьми з метою експлуатації, з використанням примусу, викрадення, обману, шантажу, матеріальній або іншій залежності потерпілого, а причина кримінальної справи в тому, що він дозволив підліткам, яким понад 14 років, допомогти розвантажити меблі з вантажівки і заробити тисячу гривень.

Пастор Іван Дем’яненко

Мелітопольський юрист Андрій Бєляєв не згоден з кваліфікацією справи і впевнений, що рішення суду приймалося під тиском громадської думки:

“За 208-ю ст. КПК людину затримали у четвер, а запобіжний захід оббирали в суботу. А що було в п’ятницю? А в п’ятницю вранці фізіономія в погонах, читаючи з монітора, запускає в ЗМІ інформацію, представлену під соусом “викликаємо загальне обурення”, і до вечора телесюжети виходять на центральних телеканалах. Суспільство обурюється і вимагає крові… А дійсно була експлуатація? Що бачимо в сюжеті. Четверо неповнолітніх (є інформація, що їм всім більше 14 років), говорять, що прийшли допомогти винести меблі з дому. Потім показують малолітнього, який розповідає про покарання. Каже, що можуть посадити під замок. А за що? За те, що в школі матюкаюся. Плюс є 1000 грн, передана за те, що підлітки повинні були винести меблі. А інтернат живе тільки на благодійні кошти. І на цій підставі стаття з покаранням до 15 років і зараз утримання під вартою”.

Своєю чергою родич пастора Івана Дем’яненка оприлюднив таку інформацію:

“У рамках “негласних слідчих дій” в селі Приазовське з’явилася сім’я так званого громадянина Кокоріна, яка називає себе віруючою і періодично приїжджала до інтернату. Кокорін спілкувався з Іваном Олександровичем, під приводом фермерських робіт пропонував використовувати працю дітей за винагороду, на що кожен раз отримував відмову”.

Під час чергового приїзду в інтернат, додав родич пастора, Кокорін зробив пожертву в розмірі 1000 грн та попросив допомогти розвантажити особисті речі з “Газелі” у зв’язку з переїздом до нового будинку, який він нібито купив.

“На це прохання погодилися добровільно і безкоштовно допомогти четверо дітей, у віці від 15 до 17 років (не 14, як зазначено в ЗМІ). Коли діти разом з вихователем інтернату приїхали до будинку Кокоріна, в інтернаті, де перебував Іван Олександрович, а також у нього вдома, почалися обшуки. Щоб затримати 60-річного пастора церкви, до інтернату завітав аж цілий спецпідрозділ Корд. Одночасно з обшуком, протягом 7 годин без перерви на їжу і туалет, проводився допит дітей”, – додав чоловік.

Пастора Івана у цей час затримали і помістили в ізолятор тимчасового утримання. Потім суд, незважаючи на характер справи, обрав запобіжний захід – утримання під вартою.

“У зв’язку з серйозністю звинувачень, заявляю наступне: ситуація зі звинуваченням була штучно створена слідчим ГУНП України в Запорізькій області: підставна особа в Приазовському не проживає, будинок, де він просив допомогти, виставлений на продаж. Інтернат є християнським і довгий час працює на основі християнських цінностей. Жодної експлуатації дитячої праці, тим більше у корисливих цілях там не було і немає. Інтернат існує на пожертви, які оформляються відповідно до законодавства України… Щодо відеоролика: так, в інтернаті є ізолятор. Він являє собою кімнату для лікаря і 2 бокси для дітей. На жаль, в ролику не сказано, що там є санвузол з душем, унітазом, раковиною і дзеркалом. При обшуку це бачили, просто забули згадати. Один з дітей, присутніх на відео, не перебуває в інтернаті понад півтора року. Дана інформація набула розголосу на суді і не є таємницею слідства”, – додав родич пастора Івана.

За пастора вступились і в самому інтернаті. Відповідна інформація була викладена у прес-релізі інтенату “Надія”.

Інтернат “Надія” діє більше 15 років, має ліцензію, сюди направляли дітей, в тому числі з інших регіонів. Концепція інтернату базується на християнських цінностях, заклад існує за рахунок благодійних коштів.

Як стало відомо пізніше, Запорізький апеляційний суд розглянув матеріали справи й ухвалив обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту з 22:00 до 06:00 терміном до 9 грудня, передає Укрінформ.

Судове засідання проходило у режимі відеоконференції. Підтримати обвинуваченого, пастора церкви Євангельських християн-баптистів, прийшли кількасот людей, які заявляють, що справу сфабриковано, а директора інтернату обмовили навмисно.

Кілька депутатів Запорізької обласної ради заявили, що готові взяти на поруки директора інтернату.

Comments are closed.